| Mihai87 a întrebat:

Sunt un baiat de 20 de ani si de doua zile urinez des si cu usturimi. Mentionez ca n-am vazut nimic ciudat in urina, am luat nolicin iar usturimile s-au mai ameliorat! Ce-ar putea fi si ce tratament imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o infecţie urinară sad
NU te mai "trata după ureche"!

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, PREFERABIL cu antibiogramă )!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul acestei infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| ElenaSA a răspuns:

Mergi la medic si fa si urocultura sa vezi daca mai ai vreo bacterie acolo. Eu am primit pentru probleme urinare urovaxom si de baut ceai de merisor. Dar depinde ce problema ai si asta tot medicul va rezolva.

| JIGHIRUS a răspuns:

Poate fi vorba de o infectie urinara, poate o pietricica de la rinichi care vrea sa iasa! A doua varianta nu ti-o doresc! o sa mergi in 4 labe de usturime! Du-te la un urolog! Multa sanatate

| Sidock a răspuns:

Sincer ar trebui sa te duci la un doctor, gandeste-te ca variabilele sunt multe poate fi o usturime da la ceva sau poate te-ai lovit sau cand te-ai scarpinat te-ai zgariat, chiar depinde de multe. Du-te la un doctor si ramai linistit si sigur. Poate respunsul sau tratamentul care ti se da face mai mult rau decat bine.