| alexandra_6462 a întrebat:

Tbc pulmonar afecteaza infertilitatea masculina? Va rog dati un raspuns sau macar undeva unde sa gasesc unul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| constantyna a răspuns:

Orice boala afecteaza fertilitatea, in diferite grade. Fertilitatea, nu infertilitatea, ai vrut sa zici.Este o boala infectioasa cronica, evolueaza mult timp fara simptome evidente, organismul lupta cu bacilul Koch(agentul patogen), este mai putin dispus pentru reproducere.Intai sa se vindece de TBC, sa nu dea boala la cei apropiati, sensibili la a se imbolnavi de tuberculoza.Info detaliate la medic pneumolog sau pe Google, cautand cu termeni cheie gen:factori care influenteaza fertilitatea masculina, Bacilul Koch si fertilitatea, etc., carti si reviste de specialitate, nu am timp sa-ti caut link-uri, iarta-ma.Copilul conceput de parinti cu boli e mai sensibil, de regula, este bine ca parintii sa fie perfect sanatosi, daca se poate.Asta nu inseamna ca "aceasta e batuta in cuie".

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Infertilitatea este o suferinta, asa ca nu poate fi afectata de o alta boala.
Daca ai vrut sa intrebi in ce masura tuberculoza pulmonara determina infertilitate masculina, atunci raspunsul este ca nu, nu determina infertilitate, dupa vindecare, desigur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Tuberculoza (TBC-ul) este o boala contagioasa frecventa si, de obicei, mortala, provocata de diferite tipuri de micobacterii. De obicei, tuberculoza ataca plamanii, dar poate afecta si alte parti ale corpului. Tuberculoza se transmite prin aer, cand persoanele care sufera de forme active de TBC tusesc, stranuta sau elimina saliva in aer. Simptomele clasice ale tuberculozei active sunt tusea cronica, cu striuri de sange, sputa, febra, transpiratia nocturna si scaderea in greutate.
Tuberculoza (infectie si boala a plamanilor) blocheaza ductele spermatice prin care circula sperma. Este o cauza infectioasa TBC-ul. Mai sunt si alte cause infectioase.
Tuberculoza poate cauza atrofia testiculara.
Sursa:
www.romedic.ro
www.caplimpede.ro