| Celdrept a întrebat:

Știți ceva alternativ care are același efect ca xanax? Am agorafobie și nu pot sa ies nicăieri fără alprazolam, am încercat chiar de la medic multe tratamente și nimic nu a putut sa ma liniștească! Efect 0! Nu înțeleg de ce xanax îmi poate calma o anxietate asa de grava, nici nu poți sa te miști din loc dacă ești în public asa de serioasa e, deja e cronic o am de 6 ani! Știți ceva la fel de puternic care m-ar putea ajuta? Fără pastile nu funcționează nimic,e catastrofal de serioasa anxietatea asta! Sa te expui știu, am făcut-o deja cu xanax dar fără ele nu se poate,câteodată nici cu xanax nu merge,mi s-a întâmplat. când stăteam pe scaun la frizerie sa simt electroșocuri, deci eu am toate simptomele posibile dintr-o anxietate cronica, nu mai știu ce sa fac, mi-a distrus complet viata!
Anxietatea mea a degenerat rău de la traume, în loc sa se diminueze s-o agravat foarte rău!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MrAM a răspuns:

Tocmai de asta nu recomand, efectele difera de la o persoana la alta. E un taram relativ nou pentru cercetatori care studiaza efectele terapeutice ale acestor produse insa nu am auzit de vreo persoana sa fi murit de la asta.( metaforic vorbind) Cat despre ulei, banuiesc ca il gasesti si prin farmacii. E o posibilitate destul de crescuta sa ajute cu stari de anxietate, la fel trebuie sa-l incerci si vezi cum reactioneaza organismul tau. Ca si in cazul medicamentelor, e pe baza de testare laughing
Starile de psizoza se pot accentua sau nu la peroanele cu istoric si aici punem accent si la cei cu probleme cognitive gen in borderline, bopolar si schizofrenie.

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Țuica de electrozi.

| Celdrept explică (pentru gabicoo):

Nici cu țuică nu scapi. Xanax face miracole nu știu cum naibii îți poate calma o anxietate de proporții asa mari! Cel mai puternic om sa fi de pe planeta și nu ii poți face fata. E ireal asa ceva, chiar nu poți sa ieși din casa sa faci nimic, nimic nu poți sa faci! Dacă ieși te face praf! Trebuie sa existe ceva la fel de eficient ca xanax nu are cum!

| ValentinMihai78 a răspuns:

Acupunctură și ședințe de hipnoză.

| MrAM a răspuns:

Stiu ca suna stupid insa am intalnit o persoana in uk care si ea la randul ei suferea de anxietate si depresie cronica. Ca si medicamente a luat de la lorazepam, diazepam, quetiapine si altele. Suferea si el de simptome asemanatoare cu cele descrise de tine si asta pentru o perioada indelungata. Acum partea amuzanta si nu recomand, a spus ca ce la ajutat pe el complet si reusit sa renunte si la medicamente a fost consumul de canabis si ciuperci halocinogene. ( are mai bine de 6 ani de cand a renuntat la medicatie complet). Canabis fumeaza in fiecare zi si ciupercile a zis ca l-au ajutat cel mai mult in perioada respectiva. In prezent nu mai consuma ciuperci ci doar canabis. De efectele terapeutice ale ciupercilor în microdozare se cunoaste foarte putin cat si la canabis. Efectele difera binenenteles de la o persoala la alta si mai ai si efectele secundare plus ca nici nu sunt legale. Banuiesc ca in cazul tau ai fi dispus in momentul de fața sa incerci diverse lucruri pentru a te face bine. Repet, nu recomand ci doar spun ca idee ca poate intr-o zi vei putea gasi si tu ceva care sa te ajute.
https://youtu.be/ARqIdKhS5LE?si=fIQykW8yblUTJb_a

| Celdrept explică (pentru MrAM):

Am auzit și eu ca ar face minuni ciupercile. In Romania nu găsești numai în Olanda.
Uleiul de canabis ar fi eficient? Sau e prea slab?
O sa ma gândesc și la varianta asta cu ciupercilelaughing
Da nu poți ajunge sa faci psihoza de la ele?

| Celdrept explică (pentru MrAM):

Mersi boss. Eu nu am psihoza dar am o anxietate care pe oricine l-ar distruge! Cred ca și depresia e asa, dar am momente când ma simt mai bine, dar rar în ultima vreme.
Poate o fi bun uleiul dar cred ca unul cu concentrație mare e bun.

| MrAM a răspuns (pentru Celdrept):

Tocmai de asta nu recomand, efectele difera de la o persoana la alta. E un taram relativ nou pentru cercetatori care studiaza efectele terapeutice ale acestor produse insa nu am auzit de vreo persoana sa fi murit de la asta.( metaforic vorbind) Cat despre ulei, banuiesc ca il gasesti si prin farmacii. E o posibilitate destul de crescuta sa ajute cu stari de anxietate, la fel trebuie sa-l incerci si vezi cum reactioneaza organismul tau. Ca si in cazul medicamentelor, e pe baza de testare laughing
Starile de psizoza se pot accentua sau nu la peroanele cu istoric si aici punem accent si la cei cu probleme cognitive gen in borderline, bopolar si schizofrenie.