| XxXsTyLLeXxX a întrebat:

TPU, de ceva vreme beau prea multa apa, simt nevoia sa beau dar nu stiu de ce, e vreo problema, ce sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca bei peste 4-5 litri de apa pe zi e cazul sa mergi la endocrinolog, mai multe boli, printre care si diabetul si sindrom cushing. Daca traspiri mult pentru ca faci exercitii sau esti stresat, sau daca ai diaree sau varsaturi, setea mai exagerata e perfect normala, daca nu, e cazul sa mergi la medic.

Multa sanatate.

| untu a răspuns:

Mergi la medic ca suferi de diabet! Faceti analizele de sange si o sa vedeti!

| justanotheruser99 a răspuns:

E posibil sa fii deshidratat (poate te prinde o răceală si ai febra interna). Îți recomand un consult la medic. El e cel mai indreptatit sa te diagnosticheze si sa îți sugereze un tratament.

| vocea a răspuns:

Daca nu ai diabet inseamna ca oganismul tau ramane repede fara apa, oricum este sanatos sa bei multa apa.

| DovleacTurbat a răspuns:

Daca nu e vreo problema medicala ( sper sa nu), apa nu-ti face rau, apa inseamna viata. De curiozitate depasesti 5l pe zi?

| XxXsTyLLeXxX explică (pentru DovleacTurbat):

Nu

| DovleacTurbat a răspuns (pentru XxXsTyLLeXxX):

Atunci nu ai nimic, apa multa inseamna sa depasesti 100 ml/kg.

| Gerard9965 a răspuns:

Fa.ti analize. Nu vreau sa te ingrijorez, dar suferi de polidipsie ( simti nevoia de a bea apa ). Fa.ti analize, caci polidipsia e unul dintre simptome, alaturi de polifagie ( simti nevoia de a manca ) si poliurie ( urinezi des, de la apa aia... ).
Sunt doua variante : ori esti deshidratat la maxim, ori ai un inceput de diabet zaharat...
Sanatate multa si iti doresc sa nu patesti nimic. Poti avea doar o micuta forma de diabet de care mi se pare ca poti scapa. Nu maimmanca dulciuri multe.
Sper sa iti iasa rezultatul la analize bine!

| DifferentKidd a răspuns:

Iti e sete ca ai nevoie de apa in mortii ma-tii de viu

| Bogdan2109 a răspuns (pentru DifferentKidd):

Nu prea ii esti de ajutor.

| blesmese a răspuns:

Mergi la medic pentru a stii daca ai probleme cu rinichii, sau diabet. Consumul mare de apa se poate datora si efortlui fizic, din cauza consumului de alimente iuti sau deshidratarii.

| ChiSia a răspuns:

E posibil ca alimentatia ta sa contina prea multa sare sau zahar. Poate faci exces... Daca nu incearca sa vorbesti cu cineva despre asta de exemplu un doctor