| AvakinAndrei a întrebat:

TPU deci nu știu ce să mai fac..am într-una emoții negative, le simt efectiv în stomac.Imi trec toate chestiile negative prin minte și nu știu ce să mai fac să scap. Când îmi vin gândurile nu mai am efectiv stare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

As fi spus ca este de la astenia de primavara... dar cautand in intrebarile tale din trecut, rezulta mai mult ca esti intr-o forma depresiva!
ar fi cazul sa ceri parerea unui medic psihiatru, acesta iti poate recomanda daca nu e ceva grav sa mergi la psiholog, iar daca el considera ca ai nevoie de tratament iti va prescrie ceva pentru aceasta problema!
si ei sunt oameni nu toti dau pastile daca cauza nu o impune.
insa problemele depresive ca si "afectiune" corect tulburare, se trateaza mai ales medicamentos, pentru ca nu trec doar cu ajutorul psihologiei, de aceea! nu ca doreste cineva sa ne indoape cu medicamente inutil!

| AvakinAndrei explică (pentru Simpatic):

Deja merg la psiholog.

| AvakinAndrei explică (pentru Simpatic):

Pe langa mai sunt si niste stari de oboseala inexplicabile..chiar nu stiu ce se intampla

| Simpatic a răspuns (pentru AvakinAndrei):

Ma bucur pentru tine
dar eu mereu am recomandat ca in cazul depresiei sa se mearga mai intai la psihiatru, desi multi fac pe aici "lobby" fata de psiholog, eu nu cunosc niciun caz de depresie ca si tulburare diagnosticata (nu ceva trecator) vindecata de vreun psiholog in aceasta lumea, sa numai zic de anxietate!
deci rezultatele cele mai bune vin in urma medicamentatiei!
este foarte bine si ca mergi la psiholog, dar cum am zis nu te astepta sa te vindeci acolo
si da cunosc cazuri de persoane care s-au vindecat sau tinut depresia cronica sub control datorita medicamentatiei corect recomandate de medicul psihiatru!

chiar un user activ al nostru care la inceput se lua in gura cu mine pentru ca faceam "propaganda" pro psihiatri cum spunea ea, a ajuns sa imi dea dreptate cand i-am atras atentie ca desi merge de peste 2 ani la sedintele de psihologie nu s-a vindecat nici imbunatatit situatia ei!

nu sunt impotriva psihologilor care au moralitate si recomanda atunci cand este cazul clientilor lor sa mearga la un medic psihiatru, eu am ceva cu acei sarlatani care te tin pe scaun acolo 50 de minute nu te invata nimic, nu iti explica nimic, nu iti recomanda niciodata sa mergi sa te vada si un medic si sunt multumiti ca le dai 200 de lei per sedinta si doresc sa vii cat mai des si pe perioada foarte mare la ei...multi dintre acesti sarlatani au buzunarele mult mai pline de bani decat orice medic psihiatru, cu toate ca multi dintre ei nu au ajutat cu nimic pe nimeni...sa stii ca si eu pot sa fiu psiholog, dar nu si medicwinking psihologia este o amarata de facultate de 3 ani, nu poti sa zici acelasi lucru despre medicina!

inteleg si temerile multora de a merge la psihiatru, pe langa aceasta teama nejustificata le dau dreptate unora ca medicamentele administrate in depresie si/sau anxietate au anumite reactii adeverse precum somnolenta, luatul in greutate, nu poti sa conduci autovehicule in multe cazuri etc
dar in anumite cazuri (Ca sa nu zic in toate) este musai sa urmeazi un tratament, pentru ca atentie depresia nu se vindeca la psiholog! cei care cred asta se inseala si vor vedea mai tarziu ce inseamna o depresie care nu este tratata la timp!
daca ai trata depresia la timp, de la primele simptome, sansele ca ea sa devina recurenta sunt extrem de mici, daca lasi depresia netratata ani de zile si apoi o tratezi sunt sanse mari ca ea sa reapara, este un mecanism cunoscut!

deci mai spun inca o data, cand ai o tulburare psihica fie ca vb despre depresie, anxietate etc mergeti fratilor la psihiatru, nu este nicio rusine!
nu asteptati sa va vindece unul pe o canapea din vorbe, nu asa se reface serotonina sau dopamina!

| Simpatic a răspuns (pentru AvakinAndrei):

Starile de oboseala pot sa fie si de natura psihica, de la depresie, de la insomnie daca ai, de la stres etc
dar pot avea si o cauza de alta natura precum o afectiune usoara a ficatului
nu te speria, poti sa discuti aceste lucruri si cu psihologul tau si sa ii ceri o indrumare in acest sens, poate ai de exemplu o anumita teama in a ii spune medicului tau de familie ca tu mergi la psiholog si ai putea suferi de o depresie nu?
atunci psihologul te poate invata ce este mai bine pentru tine, cum sa iti faci si anumite analize (daca este cazul) sau cum sa intelegi mecanismele prin care depresia poate da si stari de genul acesta

| AvakinAndrei explică (pentru Simpatic):

Am 15 ani, iar psihologul meu nu mi-a recomandat inca sa merg la psihiatru..nu cred ca sunt in depresie

| Simpatic a răspuns (pentru AvakinAndrei):

Mai rar psihologi care sa trimita un client al lor la psihiatru, de ce? pentru ca ei considera ca le vor lua aceia painea cumva!
se intampla insa invers mai des si anume psihiatri care recomanda pacientilor lor sa se mearga si la un psiholog!
deci inca se dovedeste ca un medic poate da dovada de mai multa empatie decat un psiholog avid dupa bani, ma refer evident la modul general!
psihologul in generala castiga in functie de cati clienti are el zilnic si important este ca sedintele fiecarui client sa se intinda pe o perioada cat mai mare de timp (adica multe sedinte pe saptamana, pe luna, daca se poate pe cati mai multi ani)
anumiti psihiatri care lucreaza si la stat si au si cabinete personale, nu au timpul necesar sa faca la cantitate pacienti la cabinetul personal, pentru ca nu pot fi zilnic la cabinetul particular, astel ca lor le trec pragul la cabinetele private mai putini pacienti decat in cazul unui psiholog, motiv pentru care psihiatrii nu lucreaza la numar mai ales cei care au venituri substantiale de la stat, asa cum lucreaza in general psihologii
sper ca te-am lamurit de ce psihologul nu considera in general ca este bine sa mergi la psihiatru happy
important este cu psiholog sau psihiatru sa te simti tu bine!

22 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te concentrezi pe respirație, să simți mișcările cutiei toracice. a aerului în nări. Liniștit și adânc.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Vitamine si minerale gen Centrum pentru adolescenți.
Ceai de sunătoare.
Scrie tot ce ti trece prin cap pe o hartie, absolut orice tampenie, nu conteaza, goleste gandurile, nu incerca sa le oprești ca nu ai cum.
Dupa ce scrii bazaconiile da foc hartiei.
Faci de cateva ori asa pana te linistesti.
Seara inainte de culcare pune Mozart pentru bebelusi.
Maica Domnului sa te ajute si ingerul tau pazitor de la botez.
Ganduri de lumina sa fie spre tine.
Toate cele bune ❤️

| AvakinAndrei explică (pentru ioana748):

Multumesc mult! nu m-am gandit niciodata la acest truc

| ioana748 a răspuns (pentru AvakinAndrei):

Este o metoda care functioneaza.
Cu cat oprești gandurile ele se vor amplifica.
Nu trebuie oprite, trebuie gestionate.
De asemenea este bine sa scrii lucruri pentru care esti recunoscător si multumesti Universului. Pentru viata, ca esti sanatos, ca ai pe mama si tot așa orice lucru cat de mic.
Ca respiri, ca azi privești soarele.
Pentru acestea le poti pastra Intr un caiet.
Caietul de ganduri bune. Chiar daca se repeta nu conteaza, le scrii din nou.
La bazaconii le dai foc.
Incet, incet, inveti sa comutezi gandul urat spre un gand bun.
Si vorbeste cu Universul sa-ti dea ganduri de lumina.
Zi frumoasă si minunata ca tine iti doresc❤️

| Mihai0101 a răspuns:

La un psiholog ai fost? De cand timp esti asa in starea asta de depresie/anxietate?

| AvakinAndrei explică (pentru Mihai0101):

De mic am avut chestia asta cu ganduri negative

| LisaJulie a răspuns:

Cati ani ai? Sa știi ca toți adolescenții trec prin asa ceva! Când simți ca îți vin emoțiile negativa încearcă de exemplu sa faci o plimbare prin natura, sa cauți o carte care îți place și sa o citești! Sa închizi ochii sa te odihnești puțin! happy

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Buna, Andrei.
Sunt studenta la facultatea de psihologie si științele educației si ex. Eleva a colegiului național pedagogic.

La ce te gandesti când simți respectivele emoții? La viitor? La trecut? Ești speriat de ceva anume?

Am observat inevitabil acel "Avakin" din numele tau. Când eram mica, obișnuiam sa joc acel Game încontinuu. Sa stii ca din pricina acestor tipuri de jocuri pot apărea anxietățile. Îți spun dintr-o proprie experienta, știm amândoi cu ce "se mănâncă" respectivul joc.

Scrie-mi in privat despre situația ta si vom găsi impreuna o rezolvare. Totul cu răbdare si credință, crede in tine, sunt convinsă ca ești un copil superb. Numai bine! happy

| AvakinAndrei explică (pentru RoxanaIoana108):

Multumesc, dar eu nu ma mai joc avakin. ma jucam acum 4 ani. oricum starile astea vin asa de parca n ai ce sa faci cu viata

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru AvakinAndrei):

Atunci descoperă-ți un hobby. Fa ceva care sa îți ocupe timpul. Plimba-te, chiar și singur, mergi cu bicicleta, fa un sport, desenează.

| MihaiMB a răspuns:

Găseşte ceva care să îți distragă atenția, să îți țină mintea activă şi să te facă să nu mai ai astfel de gânduri.

| Shattergrim54 a răspuns:

Cred că treci prin depresie.
E posibil ca toți să fi trecut prin asta măcar odată în viață.
Trebuie să-ți discuți problemele cu cineva, nu le poți rezolva singur. Ca să scapi măcar temporar de gândurile negative, caută-ți ceva de lucru, zâmbește, râde, petrece timpul cu prietenii, practică un hobby, învață ceva nou! Îți zic sincer, și eu când mai stau degeaba sau fix înainte de somn, îmi reamintesc de unele lucruri din trecut ce mă fac să mă simt abătută. Te rog, încearcă să faci ceva în legătură cu asta, viața e prea frumoasă ca să dai prea multă atenție gândurilor rele. big grin

| AvakinAndrei explică (pentru Shattergrim54):

Eu îi spun orice mamei mele, mă ajută în orice mai ales ca merg și la psiholog.în cei 15 ani ai mei niciodată nu am intrat în depresie când uneori era cat pe ce. Dar pur și simplu nu am permis asta, dar sunt momente când mă reapucă

| Shattergrim54 a răspuns (pentru AvakinAndrei):

Mă bucur că vorbești cu cineva. Baftă happy

| Ioan3005 a răspuns:

Dacă nu ai ceva, cu ce să te ocupi, creierul tot timpul lucrează : ziua te gândești non stop
noaptea visezi
Se odihnește foarte puțin creierul …
Dacă nu ai găsit ce ceva ce îți place … citește cărți sau pe internet : de exemplu cum să devii bogat ( rich dad, poor dad - tată bogat, tată sărac ) e o carte care învață despre educația financiară, o să vezi că nu vei mai avea timp să te inundeze gândurile pe care le ai.
Este doar un exemplu.
Sunt altele - e necesar să umpli Tu creierul cu informații de valoare, nu să tot rumegi puținele informați, care ți sau oferit dealingul existenței tale.
Să nu uiți ce e important: omul nu știe nimic mai mult, decât ceea ce a învățat!
La Mulți ani!