| VladXP a întrebat:

TPUUUUUUUUUU Ajuta-tima vreau sa stiu si eu? daca mananc prea multe dulciuri slabesc sa stiti. ca eu am si lipsa de calciu si eu dupa ce manan ceva dulce incepe sa ma doara capul. toti dinti din gura ma dor si oasele de la maini si nu stiu ce pot sa fac ca sa nu ma mai doara toate va rog este posibil sa slabesc daca mananc multe dulciuri ca eu cand eram mic mancam nu mai prosti si acum incerc sa mananc mai putin dar tot asa ma simt va rog eu? ca eu pot sa ma aptin dar nu pot sa ma controlez va rog spuneti-mi daca mananc prea multe dulciuri imi slabeste muschi ca eu dupa ce sunt slab sunt vai samar de viata mea? va rog ca eu am inceput sa slabesc dupa ce am inceput sa mananc dulciuri acum de craciun? va rog ca acum 1 luna aveam muschi de la maini mai mari si acum ca am mancat dulciuri muschi mei au mai slabit de cand am mancat prea multe dulciuri va rog spune-timi este posibil ca organismul meu sa slabeasca daca mananc nu mai prosti va rog spuneti-mi ca sa stiu ca eu nu stiu ce se intampla in organism

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darriya a răspuns:

Si pe mine m-au durut oasele si am baut lapte si mi-a trecut (bea lapte,mananca branza,oua, carne calciu (calciu pentru oase, proteina pentru muschi)crede ma ca am fost depedenta de dulciuri("fugeam" de mancare) de ce? pentru ca am crezut ca ingrasa eu fiind slaba(fals)nu m-a ajutat am redus dulciurile, mananc 1, 2ori pe sapt ceva dulce(cere organismul)dar am putut sa le las,(manaca stafide, banane cu iaurt simplu, miere )dulciurile nu sunt bune sunt tot felul de chimicale, recent am descoperit ca multe alimente sunt facute cu colorant facut din gandaci si se gaseste si in dulciuri, mananca ceva natural.

| darriya a răspuns (pentru darriya):

Si da unele pers slabesc de la dulciuri si eu am trecut prin asta, mananca dulciuri dupa masa si nu inaintea ei (se accelereaza metabolismul, se consuma energia si se ard caloriile mai repede, si ca sa nu patesc asta mananc f mult dar pun f greu pe mine)noi ar trebui sa avem metabolismul lent

| VladXP explică:

Voi nu ma intelegeti chiar de loc nu va mai spun nimic ca nici nu pricepeti? cum drqcu ma sa-mi faca bine dulciurilelaughing voi nu ati citit nici macar pe net ca ele nu sunt bune pentru organism laughing)))) cititi pe net si dupa mai vorbim

| darriya a răspuns (pentru VladXP):

Care voi? vad ca o singura pers ti a zis ca "fac bine" dulciurile ...eu ti-am zis ca nu sunt bune...dar vad ca tu nu stii sa citesti!

| darriya a răspuns (pentru darriya):

Si cel nepriceput esti tu, daca esti atat de arogant si vb "cum drqcu"sterge-ti contul!

| AnamariaLoretta a răspuns:

Salut! Dulciurile contin glucoza iar aceasta glucoza ajuta chiar la imbunatatirea muschilor si iti ofera energie. Intr-un fel, dulciurile sunt bune pentru muschi. Nu se maresc sau se fac mai mici din cauza dulciurilor, ci te ajuta sa ii intretii dar bineinteles ca orice se mananca cu masura! Stiu ca n-o sa-ti placa dar daca ai lipsa de calciu spune-i mamei tale sa-ti cumpere niste pastile care sunt foarte bune. poate ai auzit de ele, acelea care le bagi in apa si se face ca un suc. SI eu am avut problema cu calciu si intr-o luna mi-a trecut durerea. La PENNY poti gasi aceste pastile, la mine cel putin sunt in apropierea raftului cu cereale. Nu trebuie sa mergi la doctor ca sa le iei. Se ia cate 1 pe zi. Succes si sper sa gasesti o cale sa te simti mai bine! happy