| anonim_4396 a întrebat:

Tremuratul mainilor si instare de repaos, cu diferite intesitati, acasa, cand sunt singur, sau mediu obisnuit tremura, nu foarte tare dar tremura, si cand am emotii sau consum alcool tremur extrem de tare(nu va imaginati ca e la ordinea zilei sau sunt betiv, alcool la party) poate sa reprezinte o boala grava?

Sau un inceput de parkinson la varsta de 18 ani?

NU AM ANEMIE!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Consulta-te la o clinica de neurologie serioasa, inclusiv teste RMN!
Totodata, pune deoparte orice alcool, halucinizante, etc si asigura-ti seara cele 8 ore de somn pentru odihna.

| RadioactiveUranium a răspuns:

Poate fi din cauza că neuronii tai au o excitabilitate crescută și impulsurile nervoase se transmit extrem de repede, îți dai seama alcoolul este un excitant neuronal, nu știu, o vizita la medic, eventual la neurolog.

| CuriousStuff a răspuns:

Anemie nu ai dar carenta de calciu/magneziu? Poate fi o simpla carenta, probleme cu tensiunea sau poate fi ceva serios... Mergi la medic, fa-ti analizele si vezi ce ai.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Am mers si au iesit bune, imi tiue si urechile mereu si doctorita zis ca de la presiune.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu tensiunea cum stai? Si la doctorita de ce nu i-ai zis ca tremuri?

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

I-am spus si mi-a dat o reteta si am luat-o de vreo 3 ori pana acum si nimic, cu tensiunea nu stiu.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ti-a luat medicul o tensiune? Dulciuri consumi?

Oricum si orice ar fi tot trebuie sa mergi la medic pentru mai multe investigatii, nu putem sa ne dam noi seama aici care e problema ta... Mergi inapoi la medic si spune-i ca tratamentul pe care ti l-a dat nu are niciun efect.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Mi a luat mama cu un aparat si a zis ca e normala, dulciuri consum normal, daca vrei sa aflii de glicemie, e normala.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat glicemia, dar daca consumi mult zahar si esti hiperenergic pot sa apara tremuraturi... Trebuie sa mergi la medic...

| CrizaElectrica a răspuns:

Cel mai probabil ai tremor benign(esențial). Mergi la un neurolog și explica toate simptomele. Sănătate!