| pinkystyleツ a întrebat:

Un leac pentru tuse si raguseala? Funda si voturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andytza a răspuns:

Scuteste efortul de a vorbi si taci di gura.E cel mai bun leac.happy A. Nu-mi da funda, da-mi un euro ca simt criza!

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Tinctura de propolis, are rol dezinfectant, descongestionant, antiseptic si antiinfectios. De aceea este f. buna in laringita (raguseala), dar si in tuse. Pentru tuse cu expectoratie este indicat si ceaiul de coji de nuca si ceapa, Ceaiul de flori de soc, siropul de ridiche neagra (se scobeste o ridiche neagra intr-un capat si se pune miere de albine sau zahar. Dupa o zi vei observa ca s-a format un sirop pe care-l vei bea si vei adauga din nou miere sau hahar, pentru. o noua portie de sirop), sau siropuri naturiste de la Plafar (sau magazine naturiste), gen Favitusin, Plantusin etc. Daca tusea este fara expectoratie (uscata), cu mancarime in gat, atunci iti recomand siropul Paxeladin, sau Humex, pentru. tuse neproductiva, sau Codeina fosfat.In plus, trebuie sa consumi f. multe ceaiuri calde, cu miere de albini si lamaie, pentru o f. buna hidratare. Foarte bun in tusea cu expectoratie sunt si aerosolii (cu ser fiziologic 3 ml + 1, 5 ml ACC fiole + 1 ml Dexametazona), dar pentru. asta trebuie sa ai aparat de aerosoli.

| alexandra_9869 a răspuns:

Un remediu rapid si eficient zic eu:pui un galbenus de ou, il freci bine cu miere sau zahar, pui laptele fierbinte peste ou si bei laptele fierbinte.nu atat de fierbinte cat sa te frigi la limba, cat poti tu de cald.multa sanatate!

| valericamusat a răspuns:

Vezi www.medicer.ro, pentru preturi si comenzi. Sirop de tuse+Noni (lichid sau capsule)+ apa de argint coloidal. Rezultate rapide si f. f. bune. 0744-345926-ca sa dai si telefon pentru mai multe informatii. Valerica