| Mario1994 a întrebat:

Untul de arahide SanoVita e sănătos? Ce beneficii are dacă mănânci unt de arahide? Îngrașă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Untul de arahide SanoVita e sănătos?

grasimi sanatoase de care are nevoie organismul tau, dar cu limita ca grasimile au 9 calori per gram, ingrasarea rezulta doar din surplus carolic, benefici

Incluse in dieta, grasimile sanatoase pot sa:
reduca nivelul de colesterol din organism;
scada riscul dezvoltarii bolilor cardiovasculare;
reduca riscul aparitiei diabetului de tip 2.

https://www.mega-image.ro/inspiratie/idei-pentru-tine/untul-de-arahide

| BuLaNNNeL a răspuns:

Unul de arahide este un produs bun pentru cei ce doresc sa acumuleze masa musculara, având o valoare valorică de vreo 500 kcal (sau aproape), bogat in grasimi si proteine / 100g, e ok. Alege firma, al cărui produs are cat mai putin zahar.
Nu exista alimente care îngrașă sau care slăbesc, exista surplus sau deficit caloric.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

*valoare valorica* scuze, e tarziu. rolling on the floor)