| Annnonimm a întrebat:

Urgent!
Un liliac s-a izbit in mine când mergeam pe drum. As dori sa fac vaccin antirabic doar ca sunt in plecata in vacanta in Olanda iar biletul de intoarcere acasa este peste 3 saptamani.
Nu am asiguare de sanatate dar daca platesc, pot sa fac vaccinurile aici sau o sa ma trimita in Romania?
A mai fost cineva intr-o situatie asemanatoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Liliecii nu musca oamenii, eventual in filme de groaza.
Daca nu te musca, atunci nu cum sa iei rabie, deci nici n-ai pentru ce sa iei vaccin.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca poti sa le faci acolo, binenteles platindu-le!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa izbit, dar asta inseamna ca te a si muscat?

contra cost bineinteles ca iti face

| Annnonimm explică (pentru suntserios):

Am avut geaca pe mine si am simtit ceva pe umar, niste sunete de zgarieturi, nu am nimic pe gat sau ceva dar nu vreau sa risc.In Olanda se gaseste rabie in lilieci.
Ma intreb oare si celelate vaccinuri le pot face tot aici contra cost bineinetels.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Serviciile medicale de urgenta sunt gratis. Te duci acolo, spui ca ai patit, ei te consulta si te vaccineaza in caz de e nevoie. Daca nu ai muscatura posibil sa fii speriat gratis.

| Annnonimm explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu stiu daca am muscatura sau nu, doar ca am anxietate si îmi e de ajuns cu asta.Nu vreau sa stau cu teama ca as putea lua rabie.
E ok daca trebuie sa platesc numai sa le por face aici pe toate din cate am inteles sunt 5 in total.Nu prea am cum sa ma intorc acum in tara.
La noi se fac gratis din cate am inteles?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Annnonimm):

Daca nu ai muscatura / zgaraietura nu este nimic de ingrijorat. Nu stiu despre care 5 vaccinuri vorbesti. In caz de muscatura se face atitetanos si antirabic. Orice vaccin este gratis acolo unde ai asigurare si medic de fam care are in fisa ta situatia ta medicala. Vaccinurile celelalte de preventie sunt tot in fisa.

| Annnonimm explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Scuze de greseala, m-am referit vaccinul antirabic are 5 doze de facut sau 4 in total.In ziua 0, 3, 7, 21.
In Romania nu mi-ar fi asa frica de lilieci numai ca aici sunt o problema.Un prieten de aici ma saftuit totusi sa merg la urgente.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Annnonimm):

Mergi la Urgente, ca spui ca ti s-a pus pata, te-a afectat psihologic. Daca nu ai urme de muscatura / zgarieri iti vor spune ca e ok si te linistesti sa nu te ia insomniile dupa aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg, ati facut si sex? Pentru ca turbarea nu se transmite prin atingere. Din fericire pentru liliac, nici prostia.

| CinVasileeee a răspuns:

Ai fost muscat?

| Annnonimm explică (pentru CinVasileeee):

Nu stiu.
Era seara, eu fiind pe bicicleta am simtit ceva pe umar, sunete de zgarieturi. Aveam geaca pe mine.Pe gat sau umar nu se vede nimic a fost doar rosu putin.

| CinVasileeee a răspuns (pentru Annnonimm):

Daca nu ai nici un semn nu e problema. stai linistit in zona mea sunt multi... si unu s-a lovit in capu meu direct hahaha. funda?