| anonim_4396 a întrebat:

URGENT! URGENT! URGENT!
Buna, TPU! Stiu ca e 1 noaptea, dar mai stiti ca v-am povestit ca ma dor ovarele de mor? Ei bine, ma doare din ce in ce mai tare si azi am incpeut sa am si greturi si imi vine sa vomit... Poate sa fie apendicita? Ma simt foarte rau, nu am febra dar ma doare si simt ca am sa vars destul de curand si ma mai doar si capul...Nu vreau sa merg la doctor sau la spital ca am 15 ani si nu ma lasa sa stau cu cineva si daca ma opereaza trebuie sa fac recuperare si din astea. Cat dureaza recuperarea? Pierd de la scoala?
Nu vreau la doctor, va rooog, ce sa fac ca mor aici de durere si de greata, se tot agraveaza!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Ok, nimeni nu poate sa iti puna un diagnostic pe internet. Dar vrei, nu vrei cel mai indicat e sa fii consultata medical. Daca amani si chiar se dovedeste a fi apendicita poate sa se agraveze si as ajunga peritonita. Operatia de apendicita se face laparoscopic, e de rutina si foarte rar are complicatii. Stai in spital 2 sau 3 zile, nu ramai cu cicatrici cum era in trecut. E recomandat sa te menajezi dupa operatie deci sa eviti efortul dar in 14 zile poti sa revii la activitatea normala. Poti sa mergi la scoala si inainte de astea 14 zile daca si grija sa nu faci efort fizic prea intens. E foarte posibil sa nu fie apendicita, pune o sticla cu apa calda pe burta, bea multa apa si incearca sa te relaxezi.

| IoioioSamiel a răspuns (pentru Eireann):

Nu mai vorbi prostii las o sa faca ce vrea sfatuieste o sa mearga la doctor! Nu orice sunt dureri menstruale si dureri normalee

| IoioioSamiel a răspuns (pentru Eireann):

Nu mai zi ca nu e draga mea, si zi mergi la doctor, saraca poate ajunge mai rau cu peritonita tu te gandesti ca poate sa moara?

| Eireann a răspuns (pentru IoioioSamiel):

Pai nu asta am zis, sa mearga la medic ca poate sa ajunga cu peritonita?

7 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Cat mai ai pana la urmatoarea menstruatie? Posibil sa fie simptome premenstruale, adica nimic grav. Dar daca durerea persista ar trebui sa te vada un medic

| CatalinB11 a răspuns:

Din ce ai scris aici, pare sa ai o problema serioasa, treci peste frica de doctor, ia-ti parintii si du-te, neaparat. Cu cat stai mai mult, cu atat s-ar putea sa se agraveze si o sa fie mai greu pentru medici sa rezolve. Cu problemele medicale nu este de joaca!

| Anonim8282828 a răspuns:

Daca zici ca sunt gravida sau asa, sa stii ca sunt virgina si nu am prieteni.

| IoioioSamiel a răspuns:

Iti zic ce simptome am avut eu de apendicita, eu am aflat tot de pe internet ca dar nu iti recomand tie acest lucru pentru ca simptomele pot sa nu fie la fel totusi eu eram intr-o stare mai grava.Incepuse cu o mica durere dar apoi toata noapte nu am dormit e ca un fel de arsura si te doare toata burta si cel mai rau in partea dreapta, cu timpul nu mai poti sta in picioare asa usor simti ca te trage in ca si cum ai avea pietre in burta, cand urinezi la baie ai dureri de burta ingrozitoare si cand razi la fel.Iti e rau stai in pat efectiv simti ca mori,daca mergi o sa iti faca niste analize si o sa vada ei daca ai si daca ai te vor interna in spital si daca considera ca e grav te vor opera imediat cand ai ajuns daca nu poate urmatoare zi,pe mine m au operat direct iar apoi am dormit acolo seara aia inca o seara apoi dimineata m-am dus acasa,ai grija poate ai si daca nu te duci la timp faci peritonita, ca sa iti zic dupa ce faci operatia, nu ai voie sa mananci nimic pana nu faci un pârț si dupa ai voie sa mananci doar usor ca sa nu mergi la baie pentru ca operatia daca nu se poate sa se rupa, apropo iti vor da anestezie locala in coloana ceva gen da nu te sperie nu o sa simti cel putin eu nu mai stiu asa bine ca eram varza imediat cum mi au dat, cand te trezesti nu te speria vei fii amortita in caz de esti treaza dupa operatie ca a doua zi iti trece si iti va pune un maner sus la pat sa te ridici, ca doar cu el poti.