| sweetyme a întrebat:

Va rog ajutati-ma.acum o saptamana am fost la dentist sa mi faca o masea ccariata[care nu ma durea deloc]...acolo a patruns cu ceva...ca si cum ar mai lua din ea, si apoi mi a pus plomba provizorie, sa vada daca ma mai doare sau nu. dupa 2 zile simteam ca mor de durere, imi facuse programare vineri, mai era o saptamana pana atunci, iar eu m-am dus luni, pentru ca nu mai puteam rezista.am ajuns acolo, mi a scos nervul[nu m-a durut pentru ca mi-a facut anestezie], dar dupa ce a trecut efetul ei, am inceput sa plang de durere, pur si simplu nu mai puteam, mi a facut programare joi, dar pana joi mor, deja e a doua zi si nu mai pot, o urasc de moarte pe dentistasadajutati-ma, va rogggggg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Nu mai tine cont de programare si du-te urgent la ea (daca chiar doare asa tare); inseamna ca nu ti-a scos nervul (manevra nereusita), si te va durea pana cand va fi distrus (nervul); Cum nervul este cel care transmite senzatia de durere, inseamna ca este inca acolo!

| Jadis a răspuns:

Pai, draga...noi nu suntem dentisti ca sa te putem ajuta. Stiu ca ai fi vrut sa mergi oricand vrei dar si dentista e ocupata. Pai poate e normal sa te doara, dar mai asteapta putin sa vezi daca te mai doare. Daca nu te mai lasa durerea mergi urgent la dentist, ca nu e normal ca doamna aceia sa te lase sa mori de durere. N-ai de ales

| *Lyttle.me* a răspuns:

Trebuie sa rezisti draga measad. si eu am trecut peste ce treci tu, dar eu nu am avut numai o masea cariata, ci mai multe si erau carii complicate. Plomba aia provizorie care ti-o pune, o foloseste ca sa iti mai curete din carie, e normal sa te doara cand umbla acolo ca ajunge la nerv. Si mie mi-a pus de multe ori plomba provizorie in aceeasi masea ca sa se curete si nici eu nu stiam dc thinking Trebuie sa mai rezisti pana iti pune plomba definitiva si daca nu ma insel cred ca si tu o ai complicata. Rabdare! t pup :*

| catthshshshs a răspuns:

Daca nervul ti-ar fi fost scos, acum nu te-ar fi durut! In momentul in care ti l-a scos, ar fi trebuit sa te doara macar putin, indiferent de anestezie sau nu! Mergi la ea si vezi ce e de facut.