| anoniiim1807 a întrebat:

Hei
Am fost vineri la dentist pentru o plomba si deocamdata mi-a pus un medicament la masea sa omoare nervul. Si acum am programare peste 2 saptamani.
Va durea cand scoate nervul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca se omoara nervul, e logic sa nu mai simti cand scoate resturile din el.
Totusi, cand se va rupe de partea ne-omorata, se simte putin, dar - de obicei - se face o anestezie locala si nu prea simti aproape nimic.
Locul nervului scos va fi curatat si plombat definitiv.

Ai grija sa te prezinti exact cand ti-a spus, altfel substanta lucreaza in continuare si omoara si portiuni de nerv care nu trebuie!

7 răspunsuri:
| Hachimytza619Akita a răspuns:

Stai linistita, si mie imi era frica de dentisti, nu o sa te doara deloc!winking

| RAY a răspuns:

Daca va durea care e problema, important e ca isi va trece

| Violleta2022 a răspuns:

Medicamentul care ti l-a pus in masea este pentru a omori nervul, deci, cad ti-l va scoate, nu vei avea dureri.

| Andersen2k18 a răspuns:

Scopul medicului a fost sa nu iti scoata nervul, ci intr-un fel sa-l anuleze, sa-l faca sa nu te mai doara. Medicamentul pe care ti l-a pus medicul este special facut ca sa nu se infecteze maseaua. Dupa ce iti va scoate medicamentul ala, e posibil sa te anestezieze dentar, nu o sa simti nimic.Iti va curata maseaua si dupa iti va pune plomba. E posibil ca dupa ce iti pune plomba sa te mai doara asa uneori, dar e normal.

| D3I3 a răspuns:

Nu
O sa te doara pe parcursul celor doua saptamani, deoarece nervul acolo moare. Cand mie mi-a facut asta mi-s-a spus ca e voie sa stai cu acel medicament maxim o saptamana, deci iti recomand sa-ti reprogramezi programarea la dentist.

| mazaroi a răspuns:

Normal ca v a durea si mie mi-a dat medicament ca sa omoare nervul si m-a durut cand l a scos

| Alexxxaa1010 a răspuns:

Doamne, cate raspunsuri si niciunul clar. Nu inteleg de ce nu ii explicati motivele pentru care o sa doara sau nu si in plus recomand sa nu mai vorbiti daca nu stiti.
Depinde, te poate durea sau poate sa nu si o sa-ti spun de ce. In prima faza medicul iti va face anestezie,automat gingia iti amorteste si poate lucra in voie la maseaua ta, insa daca ai infectie anestezicul nu va avea efect,iar atunci da, o sa doara. Doare destul de tare, simti un fel de "fulgerat", dar nu e o durere persistenta, odata ce a terminat omorarea nervului, va disparea si durerea. Nu-ti face griji, nu e mare lucru.