| georgianaanonim1 a întrebat:

Va rog ajutati-ma. E ceva rusinos poate. Am stat pe langa o persoana care are (sau care a avut dar a mai ramas mancarimea, scabie ).
Ce trebuie sa fac sa previn? Daca de cateva zile m-am vazut cu persoana, pot folosi crema imediat si scabia dispare mai repede?
Spuneti-mi niste creme bune, urgent. Maine merg la farmacie si iau. Nu pot ajunge la medic. Va rog ajutati-ma.
Nu treceti nepasatori peste intrebare.
In cat timp va trece? Daca ma voi da cu crema?
Am citit pe net, dar vreau sa stiu de la cineva care a auzit de asta sau a avut va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Citeste tot acest articol pana la final, acolo vei gasi si cateva tratamente dar cu siguranta se gasesc cele mai bune in farmacii : https://www.divahair.ro/......_tratament

Pe de alta parte tu te stii ca fiind o persoana iphondra? adica ti se pare ca daca nu te speli pe maini de nenumarate ori te vei imbolnavi? daca tusesti o data crezi ca ai ceva la plamani etc?
Nu cred ca aceasta raie se ia atat de usor mai ales ca nu ai intrat in contact direct cu acea persoana, zic si eu.
Este posibil sa fi luat si tu pe de alta parte sau nu.
Dar mancarimile ar fi trebuit sa fie evidente

| georgianaanonim1 explică (pentru Simpatic):

I am purtat hainele dar a zis ca au fost spalate. M-a tinut de mana, am stat in patul ei ( al verisoarei )
Nu stiu ce sa ma fac. nu sunt iphondra

| Simpatic a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Daca nu exista mancarime nu exista cauza, acum neah nu ma pricep ce perioada de incubatie are acest tip de acarian... poate nu s-a luat la tine sau poate fata numai avea.
Dumnezeu cu mila!

| georgianaanonim1 explică (pentru Simpatic):

Ea zice ca foloseste crema de mult. Si ca o mai mananca putin. Presupun ca mai are cruste pe ea. Vazand una mica pe picior.
Ideea e ca a mai venit la mine si am mai fost pe la ea, atinzand lucrurile si stand in acelasi pat si ea venind la mine. Ideea e ca aseara am fost la ea m-am schimbat in pijamale si m-a luat o mancarime usoara si rara ( ori m-a luat ca vorbisem de asta si asa mi-a ramas in creier ), am venit acasa repede m-am spalat m-am dat cu spirt cu o crema care a folosit si ea, am calcat hainele unde dorm am schimbat, dar am purtat niste haine de la ea care zice ca le-a spalat.
Nu am o mancarime insuportabila.
Am mancarime dar rara. Ce sa folosesc sa previn asta.

| georgianaanonim1 explică (pentru Simpatic):

Nu inteleg ceva te rog din suflet ajuta-ma.
Daca de ex acum am scabie de putin timp si folosesc imediat creme si previn totul spalat lenjerie etc tot. Scabia asta inca sta in corp si paraziteaza? Face tunele?
Adica daca folosesc crema acum si fac tot ce trebuie scabia inca nu trece?
"Larvele vor iesi la suprafata pielii transformandu-se initial in nimfe si ulterior in adulti pentru ca apoi sa se acupleze. Dupa acest ciclu care dureaza doua saptamani masculii mor iar femelele vor parazita din nou epiderma."
Adica degeaba folosesc crema acum? Pana nu imi ies crustele/bubele alea? Ca am inteles ca acarianul asta paraziteaza mereu. ajuta ma te rog ca nu inteleg

| Simpatic a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Din pacate nu ma pricep la acest subiect, ar fi bine sa vorbesti cu medicul tau de familie si daca nici acela nu stie mergi la un medic specialist, el va sti ce indrumare si ce creme sa iti dea.
Si stai linistita draga, ca se vindeca, adica nu a murit nimeni de raie, chiar daca suna urat nu ar trebui sa iti faci atatea griji si nici sa iti fie rusine, e o afectiune ca toate afectiunile. Din fericire se si vindeca chiar daca dupa un timp si cu ajutorul medicului, daca stiam eu sa-ti explic o schema de tratament spuneam, dar cum nu stiu.

| georgianaanonim1 explică (pentru Simpatic):

Nu pot ajunge la medic momentan? vreau sa scap neaparat daca am. voiam macar sa stiu ca daca nu am sau daca apar simptomele peste 4-6 sapt asa cum scrie peste tor, si eu folosesc crema de acum ca preventie, imi vor aparea simptomele si off nu mai pot
Sunt speriata rau

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai stat langa o persoana cu scabie, este posibil sa nu fii fost contaminat!
Scabia se ia la imputiti, nu la oamenii curati care se spala zilnic si isi schimba hainele zilnic.
Pune mana serios si fa baie cu apa cat mai fierbinte, zilnic, si schimba-ti toate hainele in fiecare zi.
Evita cu orice pret sa mai mergi la persoana care are scabie!

Tu ai deja bube provocate de scabie?
De unde stii daca ai fost contaminat?

| georgianaanonim1 explică (pentru Violleta2022):

Nu, nu am bube. Am o mancarime ciudata. Vreau macar sa previn orice.
Mi a spus ca are de mult timp asta si inca isi face tratament. Am imbracat hainele ei care zice ca le-a spalat, m-a luat de mana, am umblat cu obiectele ei, am stat in patul ei, pe lenjeriile ei. ea le schimba in fiecare zi dar nu se stie.
Vreau sa previn
Si din ce am citit la inceput ai o mancarime si peste 4-6 sapt apar simptomele. Pana atunci acarianu progreseaza

| Violleta2022 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Apa calda si sapunul, previn aparitia sau contaminarea!
Si evident, schimbatul zilnic al hainelor.

| georgianaanonim1 explică (pentru Violleta2022):

Fac asta deja.
Dar eu ma refer gen daca acum eu sunt la inceput de contaminare, am doar rare mancarimi, si folosesc cremele specifice, acarianul mai lucreaza? ( gen nu stiu ca am si aflu peste 4 sapt cand apar si celelalte simptome?)

| Violleta2022 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Spune-i mamei de urgenta ca oricum terbuei sa fiarba toate hainele tale cu anumite substante, lenjeria de pat si tot ce ai atins tu.
Probabil ca va merge la medicul de familie sau la farmacie sa cumpere si creme pentru scabie.

| georgianaanonim1 explică (pentru Violleta2022):

Sunt majora.

| georgianaanonim1 explică (pentru Violleta2022):

Sunt majora.
Eu nu sunt sigura 100% ca am asa ceva. Am o mancarime rara.
Am stat langa cineva care a avut sau are asa ceva. Ce trebuie sa fac acum sa astept o luna pana imi apare simptmele, ca cica in timpul asta paraziteaza acarianu

| Violleta2022 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Nu stiu ce sa-ti spun, mergi la medicul de familie si cere-i sfatul.
Chiar nu am experimentat asa ceva.

Ai atins persoana cu scabie pe maini? sau te-a atins pe tine, pe corp?

| georgianaanonim1 explică (pentru Violleta2022):

Ma atins pe mana, am atins cateva lucruri de ale ei, am purtat hainele ei care a zis ca au fost spalate, am stat in patul ei. Al verisoarei.
Oricum, cum am mai raspuns la alte raspunsuri la intrebarile puse tot legate de acest subiect.
Chiar daca nu am eu previn. Si chiar daca am tot folosesc crema sa imi treaca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

In primul arnd, nu mai merge sub nici o forma in acea casa si evita sa te intalnesti cu acea verisoara, macar jumatate de an, ca sa fii sigura ca a scapat ea de scabie.
Tu, continua sa te speli foarte bine cu apa calda, cat mai fierbinte posibil si sa imbraci hainele 1 singura data, dupa care le speli cu apa cat mai fierbinte, sau le calci, cu fierul de calcat.
In ce priveste folosirea unei creme, preventiv, inca nu ma pot pronunta.

| georgianaanonim1 explică (pentru Violleta2022):

Cica
În general, atât pacienţii diagnosticaţi de către medic, cât şi cei apropiaţi (familia, locatarii aceleiaşi case ) trebuie să urmeze tratament, chiar dacă nu sunt încă simptomatici. „Tratamentul local se poate face cu unguent cu sulf, 10 % pentru adulţi, şi 3-5 % pentru copii sau cu benzoat de benzil (25-30%), care se aplică local, de la gât în jos, timp de 3-5 zile’’, mai spune dermatologul Proca Ancuţa.

Si dupa aia

Scabia incognita. „Se găseşte la pacienţii care au fost incorect diagnosticaţi sau au folosit din proprie iniţiativă un tratament necorespunzător, cu dermatocorticoizi, pentru a calma pruritul. Leziunile şi pruritul sunt cauzate de parazitului şi pot fi diminuate, însă pacientul rămâne la fel de contagios’’, mai spune dermatologul.

Oricum nu o sa ma mai vad cu ea.
O sa folosesc totusi o crema cu benzoat, voi avea haine noi in fiecare zi si calcate, voi schimba lenjeria o data la 3 zile. Si etc
Cred ca am luat daca am stat langa ea, da nu prea am simptome, oare ca sunt la inceput?

| Violleta2022 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Imi pare sincer rau, de experinta asta infricosatoare.
Oricum va trebuii sa spui parintilor, pentru ca si ei vor trebuii sa faca tratamentul, deoarece ai atins lucuri (clanta de la usa, spatarul scaunului samd), prin casa si daca cumva esti contagioasa, atunci au luat-o si ei.

| georgianaanonim1 explică (pentru Violleta2022):

Am vorbit cu ei. N am avut intalniri gen sa ne apropiem decat la baie dar am dezinfectat si inca o fac.
Folosesc incontinuuare crema si spal totul. Haine, lenjerii noi mereu

| Cristian86 a răspuns:

Întreabă la farmacie de crema cu sulf...Este pentru așa ceva!

| georgianaanonim1 explică (pentru Cristian86):

FOlosesc deja si o crema cu benzoat. Ideea e ca stiu doar ca am stat langa aceea persoana chiar si in pat, dar nu sunt sigura 100% ca am luat sau nu. Poate am imunitate mai buna. Ce simptome se are la inceput? Am decat o mancarime, suportabila si rara care ca atunci cand dau cu unghia trece. Oare daca folosesc crema asta si n am nimic ( sa preventiv / nu stiu cum se zice la pers 1 ) patesc ceva? Am citit ca cica nu e bine? Dar ce ar trebui sa fac sa astept 4-6 sapt asa cum se zice ca apar simptomele, ca sa pot lua o crema pff