| Madalina_2286 a întrebat:

Va rog ajutati-ma, este foarte urgent.
Ieri seara am avut niste dureri oribile de burta in partea dreapta, nici nu ma puteam ridica din pat, si aveam niste stari de greata.Astazi am fost la doctorul de familie si mi-a zis ca sunt suspecta de apendicita si sa merg urgent la spitalul de copii dar mai intai m-a palpat in acel loc si ma durea ingrozitor. Acum m-am intors de la spital, insa durerile s-au agravat, si am facut febra 39.5. Ce pot sa iau? Mama imi spune ca ar fi bine sa merg la urgente, insa mi-e frica ca ma baga in operatie. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Cu cat mergi mai repede la spital, cu atat mai bine. In caz contrar, vei face complicatii septice ( peritonita), ce iti pun viata in pericol.

| Raniia a răspuns:

Du-te la serviciul de urgente! Sanatatea inainte de toate! Nu o neglija este insasi viata! Nu-ti fie teama este o operatie usoara, totul se va temina cu bine.Mult mult curaj!

| MMihai a răspuns:

Decizia asta trebuie să aparțină unor medici specializați în așa ceva.
Dacă nu te operezi la vreme de apendicită se poate agrava și să dai în peritonită.
Apendicele plin de puroi se sparge și se umple zona de puroi.
Din peritonită neoperată și necurățată se moare în cel mult 72 de ore.

| danielaxyz a răspuns:

Daca ai febra, neaparat sa te duci la urgenta, poti sa faci peritonita

| boicot a răspuns (pentru danielaxyz):

Peritonita=Moarte

| Issabela26 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa mergi la spital eu am facut operatia de apendicita si mi-a fost foarte frica la inceput dar acum as mai vrea odata, cel mai bine ar fi sa mergi la doctor pentru ca poti face alte complicatii mai mari si nu e de bine...

| Tweety_5554 a răspuns:

Fa-ti operatia! altfel apendicele se sparg si puroiul invadeaza interiorul corpulu, si poti muri!

| Madalina_2286 explică:

Am uitat sa mentionez ca sunt si racita, credeti ca febra poate fi strict din cauza apendicitei sau din cauze racelii...
Adica, m-am gandit, daca era atat de grav, de ce nu m-au tinut in spital?

| RalukaLoveYou a răspuns:

Urgenta la doctor! Daca nu te rezolvi cat mai repede, vei avea probleme mult mai grave.

| Alexa_4371 a răspuns:

Stai linistita. daca ai apendicita v.a trebuii sa faci operatie, dar nu e operatie grea, nu te ingrijora v.a fii ceva usor.Tot ce poti face este sa STAI LINISTITA..iti spun sincer!
Sper ca te.am ajutat!
Scuzee daca am greseli de scriere!

| Andrex_Andrei_1991 a răspuns:

Sincer sa fiu cu u...
Du-te la doctor deoarece este vb de sanatatea ta si e singurul lucru ce nul poti cumpara, ai grija de u si de sanatatea ta pentru ca este nepretuita happy, lasa frica deoparte gandeste-te la u si la viitorul tau