| ÎngerulThawMic16 a întrebat:

Va rog, ajutati-ma! crying Ofer fundita!:*
Am 16 ani, inaltimea de 157 cm si 55 kg crying
Vreau pana vine vacanta sa ajung macar la 50.
Stiu ca pielea va atarna daca slabesc brusc...
Imi dati vreun sfat? Va rog!
E prea mult 5 kg? se poate si mai mult?
Si ce as putea sa fac sa nu atarne pielea urat?
Si daca stiti ce as putea sa fac sa slabesc odata (ce sport, diete)?
Multumesc anticipat :*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 53, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 1-2 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 2 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Ai o greutate foarte okwinking nu ai nevoie sa, slabesti.
Nu te mai lua dupa toate copilele retardate de pe net slabe, alea asa sunt din nastere, nu au slabit, chiar daca slabesit nu vei arata ca x si y.
Pielea lasata apare doar daca slabesti de la 10-20kg +.
Nu poti slabi intr-un anumit interval de timp cat vrei tu, depinde de corp nu de tine, fiecare corp e diferit nu toate sunt la fellaughing
Toate "dietele" rapide sunt fake-uri te ajtua pe moment apoi pui dublu. Trebuie sa mergi la un doctor daca vrei sa faci ceva calumea, insa dupa parerea mea tu nu ai nevoie.

| iSwag a răspuns:

Ti se pare ca ai mult? Eu am 1, 70 si 69 kg si nu ma simt cat URSS. happy.
Cum ar zice Gheorghel:

Laif iz șărt, injoi it.

Răspuns utilizator avertizat
| FloareAlbastra123 a răspuns:

Si eu m-am confruntat cu problme asta. Oricat am incercat sa slabesc, nu reuseam si dupa cand nu mai dadeam importanta, am slabit 10 kg pe parcursul a cateva luni bune.Eu iti recomand sa mergi la sala zilnic pentru a slabi sanatos,frumos si estetic. Apoi,ca tot au aparut legumele, iti poti face multe salate, sa mananci mai multe ciorbe, sa reduci sau chiar sa elimini painea din mesele tale.Cel mai important: NU TE INFOMETA! vei avea un rezultat rapid, de scurta durata si niste consecinte care te vor urmari toata viata.Succes:*

| Maya06 a răspuns:

Daca te vei infometa sau vei tine cure de slabit gen"5kg pe sapt" va arata inestetic.Iti recomand cam max.un kg pe saptamana sa slabesti su o poti face prin sport, mai ales exercitii cardio(alergare usoara la inceput si cresti intensitatea cate putin, apoi dupa cateva antr. incepi sa faci sprinturi de 30 de sec.un minut, doua si intre ele nu te opri mergi mai repede sau alerga foarte usor.Foloseste bicicleta, cauta exercitii cardio.Acest tip de exercitii este recomandat persoanelor care vor sa slabeasca, vei simtii ca iti iese inima din piept si nu poti respira la un moment dat dar nu te da batuta, fa din asta o placere.Alimentatia ta trebuie sa cuprinda kcal sanatoase cu valori nutritionale de calitate(mai putin carbohidratii! mai ales cei nesanatosi ca painea alba,zaharul,evita alimentele albe cu exceptia carnii albe,mananca cat mai colorat si diversificat). Incearca diverse salate, smothie-uri, fructe, legume, nuci.Trebuie sa fii atenta cand mananci si cand simti acel moment ca nu iti mai este foame spui in gand stop! si te ridici de la masa, asta nu inseamna ca trebuie sa mananci pana simti ca, crapa pantalonii pe tine.Bea apa multa, putina si des daca bei dintr-o data multa corpul tau nu o va asimila pe toata.Ramai motivata si daca vezi un gram in plus nu ceda, ia-o de la capat.

| Dragos_Munteanu_1992 a răspuns:

Du-te la un nutritionist happy sau daca nu ai bani de aruncat pe sedinte incearca sa faci exercitii fizice in timpul zilei si sa bei multa apa

| Gheorghel a răspuns:

Tre sa ai oleaca di ambitie. No pein no ghein!