| oricine220 a întrebat:

am 16 ani, sunt fata dar sunt grasa am 83 kg si 1.66m. M-am saturat sa arat asa nu vreau sa ajung la 85. Vreau sa slăbesc cu orice fel, eu nu ma mai simt bine in pielea mea. Am încercat diete, sport dar nimic. Va rog ajutati-ma sunt disperata

3 răspunsuri:
| MgdDroopy a răspuns:

Draga mea,
Nu dispera, există rezolvare. E bine ca ai luat dcizia. E primul pas. Cel mai important!
Însă dietele nu se țin "după ureche" sau mai bine zis din reviste. Nu e vina ta! Asta se oferă, din păcate!
Nu recomand diete fără să faci analize (minime măcar).
La varsta ta, indiferent de greutate, și exceptând diabetul sau alte boli, ai nevoie de zaharuri, vitamine, minerale, fibre, ...etc.
Doar un nutritionist îți poate spune ce să faci.
Eu, fără analize, tepot sfătui sa eviti mancarea fast food, chipsuri, stixuri, biscuiti, sucuri, fie ele naturale din cutie cumpărate de la magazin, etc. Să micșorezi porțiile.
Mai bine mănânci din 2 în 2 ore puțin, dacat mult de 2 ori pe zi.
Și neapărat... sport. Volei, gimnastică
Du-te la medicul de familie și vorbește cu el.
Bafta! 30% din "drum" l-ai facut! Faptul că ai conștientizat că ai o problemă este un pas mare.

| Denis_Doar_1988 a răspuns:

Intr-o zi sa mananci acelasi fel de mancare ex luni doar legume marti doar fructe etc.Sa nu bei in timpul meselor sau intr-un interval de cel putin 15 min indiferent ca e inainte sau dupa masa

| oricine220 explică:

Mulțumesc, am început cu mâncatul salatelor...dar nu prea am timp de sport....ma trezesc la 5 vin la 2 acasa si sunt moarta de obosita...dorm de amiaza cand ma trezesc învat si imi fac din teme si dupa dorm iar...