| DaNaDoT a întrebat:

Va rog ajutor! Eu imi rod unghiile, inca de mica, atunci cand am nervi, dar acum a devenit un obicei, absolut mereu. Pana acum nu am gasit un remediu, nu vreau un medicament, vreau ceva sa ma faca sa nu mi le mai rod. Vreau si eu unghii lungi si frumoase ca celelalte fete. Imi trebuie ambitie, dar nu gasesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Roade altceva, morcovi de exemplu. Nu ai nevoie de unghii lungi, se pot rupe usor. Poarta cu tine o unghiera, poti sa o legi in legatura de chei, cand esti agitata obisnuieste-te sa folosesti unghiera sau poti sa te obisnuiesti sa faci alte lucruri care sa te calmeze, sa te uiti in oglinda de exemplu.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Totul se rezolva cel mai bine psihic. Incearca sa iti doresti foarte mult o manichiura ingrijita, cam ca acelea pe care le vedem si le admiram in reviste. Bineinteles si in masura in care iti permite varsta. Dar doreste-ti pentru tine foarte mult sa ai unghii ingrijite si ingrjeste-le chiar tu singura. Fa-ti din aceasta un obicei periodic si obligatoriu si, din cand in cand admira-le, caci sunt creatia ta. Vei ajunge sa te mandresti cu ele si sa le doresti din ce in ce mai frumoase. Aceasta dorinta iti va suprima definitiv vechiul obicei. Gandeste-te ca daca nu faci ceva, vei ajunge sa ai aceasta problema si la maturitate, cand psihicul se corecteaza mai greu. Acum te poti cel mai usor transforma. Mana unei fete reprezinta cartea ei de vizita.
http://www.perfectlady.ro/......hiura.html
http://www.femei-frumoase.ro/......i-false-48

| solumaam a răspuns:

Incearca sa freci unghiile cu putin ardei iuate...dar sa nu te speli dupa aceea!
Nu ai decat sa repeti mereu operatia pana ce te dezobisnuiesti!

| iStarry a răspuns:

-ia de la plafar ulei de in pe care-l poti aplica in locurile afectate
-poti hrani unghia indirect prin consumul de vitamine si drojdie
-vopseste-ti unghiile cu lacuri vii, in ton cu personalitatea ta-macar satisfactia de a le vedea frumoase te va motiva sa nu le mai rozi
SPER CA TE-AM AJUTAT!

| filipm2001 a răspuns:

Incearca sa devii constienta cand te apuci de ros, si sa iti dai o palma peste mana sau sa te ciupesti. In timp, mintea ta va asocia rosul unghiilor cu o durere fizica si va incerca sa evite durerea renuntand la rosul unghiilor. Sau ai putea sa te dai cu ardei iute pe unghii (sau ceva crema cu gust rau).
Nu e o problema grava, se rezolva usor cu putina ambitie. Poti sa-ti rogi prietenii sau familia sa te ciupeasca cand te vad cu degetele in gura.
Succeswinking

| Sheridanx a răspuns:

La farmacie gasesti un fel de lac de unghii amar, exact pentru.persoanele care isi rod unghiile. Nu e medicament... Incearca-l si poate o sa te ajute:p

| aniriiiiii a răspuns:

Da`ti ca boia iute pe ele, sau cu cerneala nu stiu cu ceva care are gust rau ...astfel nu te vei mai apropia de ele...sau pune ti unghii false si poate pe acelea nu le vei mai roade si pe sub cele false vor creste unghiile tale

| ღFrUmUsIkღ a răspuns:

Si yoo am prb asta si nu pot sa scap de ea ma enerveaza.eu am inceput sa-my rod unghile...am vzut la o pr de-a mea si la fr si am zis ia sa incerk si yoo si acum ca am incercat acum am devenit independenta.dk gasesty o solutye te rog frumos samy zici si mye oriune vr uh ori prin mesaj ori la o intrebare sau sa-my zici prin id.
id meu este: printesik_ta2011.

| hatze a răspuns:

Asa sunt si eu si nu stiu ce sa mai fac

| n0name a răspuns:

Exista un fel de tratament in sticluta de oja, pe care scrie no bitehappy eu am farmec. Are gust amar si te face sa nu ti le mai rozilaughing mult succeswinking si multa ambitie! Take care:*

| kitten15 a răspuns:

Si eu faceam asa cand erm mica. Si ma enervam mereu cand vedeam ca alte fete au unghiile mari asa si frumoase si eu straight face pauza. Medicamente nu exista. Doar trebuie sa te ambitionezi tu si sa nu le mai rozi. Eu am fost oarecum motivata de faza cu fetele. Dar daca vrei, poti sa iti dai cu niste otet sau nu stiu ceva care sa te enerveze daca "bagi mana in gura". Intelegi tuwinking. Multa bafta si sper ca te-am ajutat :*.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine.

| UnSimpluGand a răspuns:

Poti sa ti nsite manunsi in maine macar acasa...dar nu de iarna ci manunsti de munca sau cele care le primesti la vopseaua de par

Sau poti sa iti bagi uhghiutele in otet sau in ceva tie cenuti place sau zahar sau orice si cand o sa duci manuta la gurita nu o sati place... poti incerca numai acasa

Funda?

| Jacob27 a răspuns:

Puneti ceva ce pisca(sos iute) pe unghi si asa cand vrei sa le rozi te va pisca si nu le ve mai roade.

| wings a răspuns:

Poti sa iti iei un fel de solutie care se gaseste la farmacie. iti dai pe unghii si chestia e ca. atunci cand vrei sa le rozi. acea solutie este amara. asa ca te ve dezobisnui.winking incearca, mult noroc!

| alex50 a răspuns:

Si eu aveam aceeasi problema.
Pentru inceput mi-am cumparat un intaritor de unghii.Cand duceam mana la gura ma dureau dintii ca nu puteam sa tai unghia.
Cand mi-au crescut unghiile, am inceput sa imi dau cu oja sau lac de unghii.La fel,imi scrasneau dintii si ma dureau si am renuntat sa imi rod unghiile.
Si alt avantaj e acela ca oja,lacul, sau intaritorul au un gust urat si te face sa renunti, pana scapi de obiceiul asta urat.

| Haffar a răspuns:

Pai ai doua optiuni. Prima este naturalista iar a doua o poti gasi la farmacie. Poti sa-ti dai cu ulei de masline pe unghii atunci cand stai in casa. Te ajuta la regenerare si este foarte sanatos, iti ofera un luciu aparte dupa ce te cureti. Apoi iei un lac de unghii simplu, fara nici o noanta si storci 2-3 feliute de lamaie inauntru. Pe langa ca te ajuta foarte mult lamaia, te va impiedica sa-ti rozi unghiile fiind acru. A doua solutie este sa te duci la farmacie si sa-ti cumperi un lac de unghi cu gust amar sau acru ( lamaie ). Se numeste 'Asepta Ecrinal'. De asemenea poti comanda de pe internet. Pachetul o sa-ti vina direct acasa.