| TheAnswerMan a întrebat:

Va rog mult. Spuneti si mie ce as pute face.Ma jucam cu cornetele cu baietii si cineva mia tras cu cornetul in ureche.Ma durea ingrozitor. Mi-a trecut. Dar acum sunt racit si si cand imi suflu nasul imi iese aer pe ureche.Va rog spuneti-mi. Vreau sa-mi spuna cineva cu experienta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Safire17 a răspuns:

Si citeste aici:

Ce este perforaţia de timpan
O infecţie a urechii medii (otită medie) poate produce inflamaţia şi, uneori, perforarea timpanului. Aceasta este cea mai frecventă cauză a perforărilor de timpan. Orificiile mici se pot vindeca, însă cele mai mari pot rămâne deschise şi pot permite agenţilor infecţioşi să pătrundă în urechea medie.

Cauzele care duc la apariţia perforaţiei de timpan
Riscul de a leza timpanul este motivul pentru care nu trebuie să introduceţi nici un obiect în ureche. Puteţi să vă înţepaţi timpanul atunci când vă scărpinaţi în ureche cu un beţişor cu vată la vârf sau cu vreun obiect mic şi ascuţit. Alte cauze ale perforării timpanului sunt o palmă care loveşte cu putere peste ureche sau o explozie, care poate produce o creştere bruscă a presiunii aerului în ureche.

Semnele şi simptomele perforaţiei de timpan
Durere în ureche, pierdere parţială de auz, sânge sau secreţii în ureche.

Diagnosticul perforaţiei de timpan
Dacă aveţi dureri din ce în ce mai mari şi pierdere de auz în ureche pe parcursul unei singure zile, urmate de o scurgere de lichid sau sânge cu o implicită scădere a intensităţii durerii s-ar putea să aveţi o perforaţie de timpan produsă în urma unei infecţii a urechii medii. Mergeţi imediat la medic. Acesta vă va examina urechea cu un otoscop, care permite vizualizarea întregului conduct auditiv. Dacă timpanul este perforat, medicul ar trebui să vadă zona afectată sau oasele din urechea medie care sunt în spatele ei.

Cât de gravă este perforaţia de timpan
Poate fi dureroasă, în special la început. De cele mai multe ori, se vindecă de la sine, fără complicaţii şi cu pierderi de auz minime sau temporare. Perforaţiile mai mari pot produce infecţii recurente ale urechii interne şi pierdere de auz persistentă.

Tratamentul perforaţiei de timpan
Dacă suspectaţi perforarea timpanului, consultaţi medicul cât de repede posibil. Puteţi calma durerea punând peste ureche o pernă electrică uşor încălzită, nu fierbinte. Medicul vă poate prescrie un antibiotic pentru a preveni apariţia unei infecţii în urechea medie. Un pansament de plastic sau hârtie poate fi pus ocazional peste timpan pentru a închide mica ruptură. Este important să nu între apă în ureche în timp ce se vindecă perforaţia.

| TheAnswerMan explică (pentru Safire17):

Hey toata lumea
sunt din nou racit si cand imi suflu nasul nu imi mai iese aer pe ureche
se pare ca s-a vindecat de la sine cum a spus Safirehappy

7 răspunsuri:
| Safire17 a răspuns:

Du'te urgent la ORL, ai timpanul fisurat sau si mai rau, spart

| ICPreda a răspuns:

Salut!
Ti-ai spart timpanul! Spune-le parintilor tai ce s-a intamplat si du-te la medic urgent! In timp se poate agrava si poti ramane surd! Asta vrei? Du-te si vorbeste cu parintii tai si nu mai pierde nicio secunda!
In speranta ca ti-am putut fi de ajutor iti doresc insanatosire grabnica!

| gigel68 a răspuns:

Ai timpanul spart sau fisurat. du-te cat mai repede la un medic orl-ist (posibil sa ai nevoie de trimitere de la medicul de familie). nu amana, ai putea sa iti pierzi auzul. iar pana rezolvi, nu-ti mai sufla nasul cu putere. sufla-l usor sa nu-ti intre muci pe tubul eustachian.
nu amana, nu incerca sa rezolvi pe cai naturiste. mergi la doctor. urgent.

| NuConteazaShinee a răspuns:

Serios du-te la doctor s-ar putea sa ai spart/fisurat timpanul

| TheAnswerMan explică:

Va multumesc mult de tot.Voi mi-ati salvat viatahappy.

| anonima002 a răspuns:

Du-te la medicul tau de fam. iti va spune el ce ti s-a intamplat happy