| eu_2871 a întrebat:

Va rog nu radeti big grin
Ieri m-am dat cu bicicleta si am cazut.Problema e ca m-am julit la genunchi.Nu foarte tare si a curs doar fff putin sange dar mi s-a luat pielea si acum mi s-a facut ca o coaja.
Intrebarea mea este dat fiind faptul ca este cald si vreau sa iau pantaloni scrurti ce remediu stiti ca sa-mi treaca mai repede? Cam cat timp tine pana arata locul ca inainte?
funda+vot+mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana1704 a răspuns:

Da cu unguent cu galbenele sau tataneasa si in cateva zile esti ca nou

2 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Rănile acestea mici și neînsemnate duc la complicații mult mai mari. Julitura netratată înseamnă mulți microbi care se strâng și intră în corp.
Cumpără tu sau mama ta baneocin ca să fie în casă și ori de câte ori pățești astfel de lucrui folosește-l, este foarte bun. Acesta foarmează o crustă după ce îl folosești și te apără de microbi, de alte lovituri.
Ai mare grijă să nu cazi să te lovești din nou în acel loc pentru că este extrem de periculos.
Dacă te dai cu ce ți-am spus și încerci eventual și o cremă de gălbenele în câteva zile trece.

Succes!

| JohnnyBi a răspuns:

Daca nu e adanca rana si e doar de suprafata se duce in maxim 1 saptamana. poti da cu creme hidratante. ar trebui sa ajute, dar nu te astepta la minuni. 1 saptamana nu e mult