| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Am 17 ani jum. si sunt ingrijorata, chiar foarte. Eu sunt virgina, iar aseara m-am jucat cu prietenul meu, acesta mi-a introdus un deget sau mai bine spus jumatate din el cam repede, dupa care am sangerat. Ideea e ca el imi spune ca stie ca m-a zgariat si ca nu e problema de dezvirginare, desi am sangerat destul de mult. Voi ce credeti, mai sunt virgina sau chiar se poate sa te raneasca? Iar cand spun virgina, ma refer la acel himen, ca stiu ca teoretic nu mai sunt. Multumesc mult!

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu mai esti virgina. Nu este posibil sa te fi zgariat atat de rau incat sa sangerezi, pur si simplu ti-a rupt himenul.

| mona a răspuns:

De la o simpla zgarietura nu sangerezi tare, nu stiu ce sa zic... poate ar trebui sa-l feliciti ca te a dezvirginat

| losseru a răspuns (pentru mona):

Pai da dar macar daca nu era cu degetullaughing)

| Deeaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Saraca de tine, amintire dureroasa la 17 ani sa fi dezvirginata cu jumatate de deget...macar daca era tot laughing) mi-e mila de tine...pe la 30 o sa simti si ceva mai mult de jumatate de deget

| Adry05 a răspuns:

Părerea mea e că ţi-a rupt himenul. Asta nu înseamnă însă că numai eşti virgină. Virgină numai eşti în momentul în care ai primul contact sexual adevărat. Acum, pur şi simplu ţi-ai rupt himenul. Nasol, totuşi. Dacă vede ginecologul, o să zică maicătii (Dacă te duci cu ea) că te-ai culcat cu-n tip, deci chiar dacă ai făcut sau nu sex, tot aia va crede.

| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Clar nu mai esti virgina..Nu te-ai gandit si tu inainte sa "va jucati"? Ar putea fi vorba si de o zgarietura..iti poti da seama daca a fost o zgarietura in cazul in care simti un disconfort..Felicitari..aiurea mod de a fi dezvirginata..macar de te-ar fi dezvirginat cu penisul si nu cu un deget.

| unarab40 a răspuns:

Poate e rupt partial,, nu total si inca esti virgina,,,, consulta o femeie care stie daca nu vrei sa te duci la dr,,, bafta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai eşti virgină ( nici dpdv fizic )!
Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat ( chiar şi cu degetul ), cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), mai ales că a curs sânge ( "destul de mult" ).

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % ) - şi NU cred că e cazul tău deoarece ai avut acea sângerare...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale mai este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

La 17 ani te lași pipăită în zonele intime... trist, unde îți este onoare/orgoliul? să fim serioși!

| h3r a răspuns:

Prietenul tău are habar de ce face?
Nu ești virgină. S-a terminat.

| Felys a răspuns:

Pai daca ai sangerat evident ca s-a rupt himenul, ce amintire o sa mai ai si tu, dezvirginata cu o jumate de deget, de acum esti femeie

| ErrorFound a răspuns:

Peretii vaginali sunt foarte sensibili. Este posibil sa fi fost o zgarietura dar daca ar fi fost te-ar fi durut foarte tare fiindca sunt si foarte receptivi.
*te rog nu-mi da funda, nu vreau sa stie nimeni ca ma pricep laughing *

| Meryem027 a răspuns (pentru ErrorFound):

Pai ma jeneaza, insa nu stiu ce sa cred... Mai ales ca am vazut si sangele, of! Nu a fost atat de mult, dar a fost.

| ErrorFound a răspuns (pentru Meryem027):

Daca te jeneaza in continuare aproape sigur este o zgarietura. Dar totusi, nu stiu de ce esti asa ingrijorata. Esti la o varsta cand asa ceva e chiar normal.
Si legea asta e cam aiurea...18 ani...cine naiba asteapta pana la 18 ani? De la 16 la 26 de ani suntem toti foarte salbatici. laughing Nu vad de ce ar trebui sa pierzi 2 ani de distractii. happy Mult noroc si nu te mai ingrijora atata. Si maica-ta trebuie sa inteleaga. happy

| psawyer a răspuns (pentru ErrorFound):

Esti fanul meu laughing

| ErrorFound a răspuns (pentru psawyer):

De ce? happy

| psawyer a răspuns (pentru ErrorFound):

"te rog nu-mi da funda, nu vreau sa stie nimeni ca ma pricep" laughing :p

| ErrorFound a răspuns (pentru psawyer):

laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vestea buna e ca daca prietenul tau e Freddy Krueger, atunci nu a mintit, o zgarietura poate provoca o hemoragie. Daca prietenul tau nu e Freddy, atunci nu mai esti virgina. Ti-ai pierdut virginitatea intr-un mod stupid!

| uiteasa a răspuns:

Oameni buni puteti inceta cu vorbele de genu "felicitari tea dezvirginat cu un deget" sau "ce mod de ati pierde virginitatea"? serios acum laughing virgin/a esti pana in momentul cand ai primul contact sexual! daca ti se rupe himenul de la sport cand erai mai mica inseamna ca ti-ai pierdut virginitatea la 10 ani? laughing) ganditi si voi putin inainte de a scoate perle pe gura

| uiteasa a răspuns:

Iar legat de intrebarea ta.e la fel de posibil sa se fi rupt himenul ca si sa te fi zgariat. teoretic daca e o zgarietura curge putin sange pe moment si apoi ramai cu o jena/uturime. daca insa tia rupa himenul atunci putea sa iti curga mai mult sau mai putin sange si puteai sa simti sau nu o jena. de asemenea poti fi destul de sigura ca ai mai putea sangera putin si in zilele urmatoare. asa iti poti da seama care a fost cauza sangerarii initiale happy