| anonim1 a întrebat:

Va salut, în iarna am făcut un ekg și mi-a descoperit brd minor, Qt/QTc 357/472, frecventa cardiaca 105 bpm, QRS 107 ms, dr cardiolog nu mi-a zis nimic, acum o săptămână am făcut alt ekg la serviciu a ieșit brd minor QT/QTc 340/415 frecventa cardiaca 89 bpm QRS 103 ms, dna doctor o zis ca ekg ii bun, eu am citit pe net ca QT ii cam periculos ce depășește 440, ii normal ca dacă scade frecventa cardiaca sa scadă și QTc? Am fost la 2 medici cardiologi, ecocord o ieșit bine,mi-o dat sa iau alprazolam și stres calm, eu sunt foarte anxios, fricos, tensiunea arteriala la medic ii 150/85, acasa ii 115/75 media, pulsul seara și noaptea ii 50-60, ziua în repaus ii 65-70, iar la efort mediu ii 80-90 și la efort mai intens pana la 130 bpm, saturatia de oxigen 97-99. Ma îngrijorează treaba asta cu QT.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la domnu’ cardiolog cu istoricul medical și sa îți traducă cel mai bine situația. Mie îmi pare ca totul e ok din ce ai zis.