| anonim1 a întrebat:

Bună ziua! Un qt357/qtc 472 puls 105 btm este periculos? La ekg mi-o ieșit qt alungit, BRD minor, dar dr nu mi-o zis nimic.Am fost cu ekgul respectiv la încă 2 medici cardiologi și o zis ca nu am nimic.La ecocord totul a ieșit bine la inima.Pe net am citit ca un qtc peste 440 este periculos,poți sa mori subit! Câteodată simt asa câte un gol în piept, o palpitatie, cardiologii îmi zic ca nu am nimic și mi-o dat alprazolam sa ma linistesc, eu îs foarte speriat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am fost cu ekgul respectiv la încă 2 medici cardiologi și o zis ca nu am nimic"

ne bucurăm pentru tine. Sănătate!

| DjSannan a răspuns:

Intrebarile dumneavoastra sunt foarte importante. Este important sa intelegeti unele aspecte importante despre ECG si QT lung. QT lung poate fi un semn de afectiune cardiaca si poate fi asociata cu riscul de aritmii cardiace mortale. Cu toate acestea, un QT lung nu este intotdeauna periculos si poate fi prezent si in absenta unei afectiuni cardiace. De asemenea, este important sa intelegeti ca QT-ul poate varia in functie de ritmul cardiac, in functie de temperatura si in functie de anumite medicamente. Din aceste motive, QT-ul nu se interpreteaza in mod simplu, ci se interpreteaza pe baza unui istoric medical si a unui examen clinic. De aceea, este important sa vorbiti cu medicul dumneavoastra despre semnele si simptomele pe care le-ati simtit si sa obtineti o examinare clinica completa si un ECG complet

| anonim1 explică (pentru DjSannan):

Dacă qt poate varia în funcție de ritmul cardiac inseamna ca la 60 bpm o sa am un qt mai mic? atunci am avut 105 bpm am avut f mari emoții, asa îs eu mai emotiv, tensiunea la cabinet o am de 150 cu 90 acasa o am de 120 cu 75, seara când ma linistesc am 55 pulsul, o zis cardiologul ca pulsul normal ii între 50 -70