| anonim1 a întrebat:

Bună ziua, bărbat, 34 ani,am o situație îngrijorătoare legate de inima, am asa niște senzații de emoție în piept și câte o palpitatie rar, am fost la un doctor cardiolog și mi-o făcut ecocord, ecg o zis ca îs bine sa vin peste 10 ani la control. O zis ca ii din cauza stresului, mi-o dat magnosum și alprazolam pe care nu le-am luat. Starea mea tot asa a fost,senzații de emoție în piept și câte o palpitatie,am fost după aia la un alt cardiolog, am făcut ecocord, valori bune, doar la ecg o ieșit qt/qtc 357/472 puls 105 bpm, brd minor, tensiune 155/80(acasa totimpul ii 125/70),o zis dna doctor ca ii tensiune de halat alb. Ma îngrijorează qtc ca am citit pe net ca valoarea maxima ii 440 la bărbați și ca exista riscul de deces subit. Dna cardiolog nu o zis nimic de eck, mi-o dat pilule de liniște naturiste

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Îți spun din perspectiva unei persoane ce are probleme cu inima descoperite recent, cu toate ca erau deja vechi.

Am mai scris un roman întreg aici și la alte întrebări, cel mai probabil o sa le găsești la categoria sănătate comentariile mele cu ce mi sa întâmplat.In fine, o sa îți spun și ție în mare dar pana atunci țin sa te sfătuiesc sa lași stresul la o parte și sa te calmezi indiferent cât ar fi de dificil.Pentru ca și eu din probleme minore am dat în ceva mai urat din cauza nervilor,a stresului,a grijilor și e păcat.
Nu te mai lua după internet ca nu la toate lumea corpul funcționează la fel,asta fiind al doi-le sfat.

Bun. Daca tot te-ai documentat legat de valorile normale cum de nu te-ai documentat și de simptomele unor probleme cu inima cum sunt aritmiile,tahicardia etc?
Ca eu de cânte știu da,emoțiile alea pe care le simți tu în piept și palpitațiile pot fi de la anxietate sau atacuri de panica (și dacă e asa te-ai scos), sau pot fi semne de tahicardie pentru ca tot mai mulți oameni din câte se pare suferim de asta.Ori unde ma uit pe internet dau peste zeci de oameni cu diagnosticul asta de au ajuns medicii sa facă liste de așteptare cu gratuități la ablatii, pentru ca stresul de a zi a ajuns la cote maxime.
Eu una am avut senzația aia de fluturași în piept plus strângeri iar la primul control diagnosticul a fost de spasmofilie (lipsa de magneziu, calciu).Am luat vitamine și o perioada a fost ok. Dupa un timp am început sa am iar strângeri în piept (cate o bătaie doua mai puternica, sau, senzația ca se strange ca se opreste) pe care le-am ignorat pana am făcut o criza de 190 plusurile și am ajuns la urgente.S-au încetinit de la o pastila, m-am dus din nou la cardiolog unde și mie mi-au ieșit plusurile 105 tot de la "frica de halat alb", dar ekg-ul în regula si ecografia la fel și cu tratament din nou cu magneziu.Ca la o luna distanta sa am din nou o criza de data asta de 220 plusurile încetinite doar cu adenozina la urgente unde din ekg-urile făcute în timpul crizei sa văzut ca eu de fapt sufăr de tahicardie paroxistica supraventriculara ce necesita tratament ca să îmi rărească crizele, iar ca să scap de tot sa fac ablatie.

Asa ca, mai pe scurt încearcă sa iti păstrezi cumpătul și sa nu mai ai stării depresive, stresante sau de nervozitate în exces și sa mergi regular la ekg-uri. Daca cumva ai ceva mai nașpa decât anxietate sau o perioada stresanta un ekg sau o consultație tot va prinde o data și o data un semn.
Și sa stai liniștit, tahicardia spre exemplu nu e ceva din ce sa mori neaparat (dacă nu stai 2/3 zile cu buruiana în piept fără sa mergi la mededic).Si și un infarct te anunță cu 3 zile înainte dacă e sa vina.Asa ca încearcă sa te relaxezi.

| Sophieka a răspuns:

Uita-te pe la intrebarile puse de mine...Gasesti melodii terapeutice, sfaturi, cauta pe Youtube meditatii pentru stres etc.

| Sophieka a răspuns:

Ascult-o in liniste, intins, de cate ori esti in panica / anxietate etc : https://www.youtube.com/watch?v=bZEgFB9d5ZA&t=267s

| slayer09 a răspuns:

Frate, nu te mai uita atat la tv, ca d-aia au inceput oamenii sa fie atat de speriati, si pentru orice intepatura si disconfort, gata sar in sus si zic ca mor. Frate, daca ai sti corpul cat de rezistent poate fi daca nu l-ai bombarda cu atata frica. Corpul e o super masinarie, care se poate vindeca singura, numai ca noi avem patimile si fricile, stresul, mancatul haotic si toate astea ne termina trupul. Eu zic sa iti schimbi stilul de viata, gaseste-ti un hobby ceva frumos de facut, mananca putin si sanatos, fa sport si lasa gandurile nenorocite sa zburde dar fara sa le bagi in seama si bucura-te si iubeste si ai sa vezi ce frumos va fi.

| 120bulevard a răspuns:

Pai omule, tu te duci la doctor, iti da tratament si tu nu il iei? Cum crezi ca o sa te faci bine?

| OfeliaMarton a răspuns:

Incearca sa ai un stil de viata cat mai sanatos. Mananca sanatos, fa sport, hidrateaza te corespunzator, (nu fuma/ consuma alcool) și nu te stresa macar pentru 2 saptamani si vezi daca observi vreo schimbare. In rest, cea mai buna recomandare este sa vezi si alti doctori daca nu esti multumit. Ai putea sa incerci pe la privat daca poti, acolo analizeaza mai amănunțit, dar costăhappy

| anonim1 explică (pentru OfeliaMarton):

Se poate sa fie din cauza stresului? am avut 2 luni de stres f tare, am și slăbit, nu am putut manca

| OfeliaMarton a răspuns (pentru anonim1):

Cu siguranță, stresul este un factor clar pentru palpitatii. La fel si anxietatea, depresia