| alexshark25 a întrebat:

Va salut m-am taiat cu drujba la mana am fost la spital si nu am fost cusut problema ca am rana deschisa cu ce ar fi mai bine sa dau sa se vindece mai repede. Pot sa trimit si poza sa vada mai bine despre ce e vorba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Pe rana deschisa nu se da cu nimic. Altfel, iti recomandau de la spital.

| alexshark25 explică (pentru Vântulalb):

Ei la spital decat mau curățat decat atata asta e chestia doar ca imi curge plasma de acolo

| Vântulalb a răspuns:

Pe rana deschisa nu se da cu nimic. Altfel, iti recomandau de la spital. Ai grija la igiena, sa nu se infecteze.

| Denisa0954 a răspuns:

Unguent Cicatridina. E mai scump dar e foarte bun

| alexshark25 explică (pentru Denisa0954):

Cicatridina spray sau unguent?

| Denisa0954 a răspuns (pentru alexshark25):

Unguent. Poti sa aplici fără probleme pentru ca cicatrizeaza rana. Curge plasma pentru ca organismul lupta sa o repare. Sa dezinfectezi in prealabil rana cu betadina, nu spirt. Sa nu aplici deasupra pansament

| alexshark25 explică (pentru Denisa0954):

Ok multumesc frumos cu spirt stiu ca nu e bine