| anonim_4396 a întrebat:

Vaccinul anti-diftero-tetanic se face de nustiucate ori la scoala, ultima oara fiind in clasa a 10-a.

Daca se face la scoala, de ce de fiecare data cand ajunge cineva la spital cu o rana, i se face si acolo un vaccin antitetanos? Dupa ce ai facut vaccinul asta de atatea ori la scoala nu se presupune ca ar trebui sa fii imun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se presupune. vaccinul antitetanic functioneaza doar daca indeplinesti doua condtii: ti s-a facut o doza de incarcare si faci un rapel o data la 7 ani. Din pacate, in copilarie si adolescenta, limfocitele de memorie tind sa uite informatia adusa de vaccinul de incarcare, asa ca acesta trebuie repetat de cateva ori (asa cum repeti o lectie ca sa o inveti). Dupa ce se repeta de suficiente dati, apoi nu mai ramane decat rapelul la fiecare 7 ani. Fiindca este foarte dificil sa aduci adultii la vaccinare la fiecare 7 ani, este mai eficient sa-i vaccinezi la nevoie.
Nu stiu de ce faci presupunerile astea daca nu ai studii de imunologie. vezi tu, chestiile astea nu sunt chiar la indemana oricui, trebuie sa ai cunostinte medicale superioare celor dobandite in liceu ca sa le intelegi.

2 răspunsuri:
| jonydd a răspuns:

Til face sa-ti creasca imunitatea si sa nu se infecteze rana de exemplu daca te musca un caine iti face neaparat un vacin pentru ca nu cumva sa fi fost turbat cainele...

| myruna2012 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat la fel!

Am avut o rana urata si am fost la spital si iar mi-a facut vaccin anti-tetanos
Pentru ca :

Acesta functioneaza doar in 1 sens :
Cand il faci la scoala iti ia din corp tot ce nu e bun ...si te fereste de tot ce nu e bun pe un lung timp

Dar nu e foarte bun dupa ce deja ti-a facut prima oara vaccinul,

Pentru ca acel vaccin este bun numai atunci sa iti scoata din corp ce nu e bun!

Sper ca mai inteles.

Am explicat cat sa intelegi ((nu ca si utilizatorul care ti-a explicat in termeni prea medicali))

Apropo pentru alte informatii : pribekmiruna (id mess)