| Laly_4113 a întrebat:

Voi ce sampon folositi(fetele) pentru a scapa sau pentru a nu avea matreata? functioneaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Mina a răspuns:

Eu folosesc samponul Clear. Imi place foarte mult, am incercat muuuuulte sampoane, dar ma voi opri la Clear. Ti-l recomand.

| sy46 a răspuns:

Alpecin. Este foarte bun. La mine a rezolvat problema definitiv.

| iuliaoprea a răspuns:

Si eu aveam problema asta. Nu te mai pieptana des. Si poti folosi folosi Şampon anti-mătreaţă SATINIQUE. Costa 52, 00 RON.

Conţine ingredientul activ ZPT şi muşeţel calmant. Această formulă a fost creată oentru a elimina simptomele mătreţii şi pentru a reda echilibrul natural de hidratare scalpului şi părului. Eficient pe toate tipurile de păr, lasă părul strălucitor şi uşor de coafat.

* Conţine Sistemul de Infuzie cu Ceramide care penetrează firul părului regenerându-l
* Agenţi de curăţare derivaţi natural care îmdepărtează praful şi produsele de coafare
* Conţine ZPT (Zinc Pirition)
* Conţine muşeţel
* Testat alergologic
* pH echilibrat

* Sistemul de infuzie cu Ceramide conţine Ceramide special create, identice cu cele care se găsesc în mod natural în firul de păr
* Delicat pentru utilizare zilnică
* Controlează şi reduce simptomele mătreţii şi mâncărimea scalpului
* Recunoscut pentru proprietăţile calmante
* Reduce riscul apariţiei iritaţiilor şi alergiilor
* Delicat cu părul şi scalpul

Ai grija cum te speli. Uda-ţi părul. Aplica-ţi o cantitate mică de şampon in maini şi intinde-l in cap de la ceafa spre frunte freaca pentru a obţine spumă. Clăteste bine. Repeta dacă este necesar.

| m77 a răspuns:

Eu folosesc un sampon, marca ducray, e luat din farmacie. poate il gasesti si in magazin, asta nu stiu. e destul de scump. am dat in jur de 50 de lei si il am de 2 ani (la inceput il folosesti la fiecare spalare, apoi e suficient sa il folosesti mai rar). al meu e pe terminate acum. dar chiar am scapat de matreata cu el.la mine sampoanele obisnuite anti matreata nu au avut nici un efect.

| Locre a răspuns:

Eu folosesc Dove pentru matreata si il alternez cu un sampon foarte bun de la Avon dar nu mai stiu cum se numeste.In fine, mai stiu si alte sampoane pentru matreata(adica impotriva, sa nu ma intelegi gresit)si-anume cele din comert Vichy(sunt foarte bune produsele) sau de la farmacie daca vrei ceva bun Nizoral.

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Aveam si eu matreata, de un an si ceva folosesc head and sholders menthol :X:X:X e f bun mai ales ca vara e racoritorhappy