| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum faceți față stresului? Sunt în primul an la facultate și sunt cumva luată pe sus de volumul materiei și de cât de mult este de învățat. Am și probleme cu anxietatea și depresia care parcă îmi pun bețe în roate și sfârșesc prin a mă stresa și mai mult.
Numai când mă gândesc că am facultate a doua zi încep să mă stresez. Având deseori un program de la 7:30 dimineața până la 7:30 seara nu reușesc să învăț atât de bine cum mi-ar plăcea pentru a doua zi și devin anxioasă că o să fiu ascultată sau vom da test și o să iau o notă mică devenind proasta grupei.
Realizez că nu ar trebui să mă stresez atât de mult, știu că stresul îmi face și mai rău, dar nu-l pot controla și deja încep să se vadă semnele și problemele fizice cauzate de stres.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Dacă nu l poti controla, e semn clar ca trebuie sa te tratezi. Depresia e o boala si nu e una usoara. Cine o trăiește stie bine cat de greu e. Bucura te ca viata ta are un sens si ai ocupație. Mai lipseste sa depășești momentele astea. O poti face cu ușurință dacă urmezi un tratament psihiatric. Antidepresivele elimina anxietatea si redau echilibrul. Încearcă asta, merita!

| alex15ccc a răspuns (pentru Donsavas):

Tu pe oricine auzi ca e stresat sau nu se simte bine ili trimiti la pasihiatru sa-si ia tratament? pe bune, tu chiar ai o obsesie cu medicamentele psiholeptice...

| Prixis a răspuns (pentru Donsavas):

Am fost la psihiatru în clasele a10a și a11a. O perioadă de câteva luni s-a mai potolit depresia, dar de anxietate nu am scăpat nicicum. Totuși la scurt timp am regresat. Am problema asta cu depresia de atât de mult timp încât am ajuns să o consider o parte normală a vieții, adică nu-mi pot imagina cum ar putea fi să nu văd lumea decât gri. Poate tocmai din cauză că trăiesc cu ea de atât timp îmi este greu să scap de ea
Oricum, mulțumesc pentru răspuns și pentru sfaturi!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Exista facultati la care esti ascultat? laughing)))
Partiale nu se dau din senin.
Si nimanui nu-i pasa ce note ai tu, notele sunt private.

| Prixis a răspuns (pentru supadeceapa):

Da, am săptămânal lucrări practice la mai multe materii unde ești ascultat și primești notă, exact ca la liceu.
Testele se anunță, dar ascultările se fac la fiecare lp

| Crackman a răspuns:

Eu am renuntat sa ma stresez laughing
este simplu chiar, iti faci treaba si termini.

| bogdan324 a răspuns:

Bun,hai s-o luam logic:
Esti multumita de facultatea la care ai intrat? adica iti place domeniul respectiv?

| Prixis a răspuns (pentru bogdan324):

Domeniul mă atrage până într-un punct. Adică dintre toate facultățile la care aș fi putut fi, la farmacie mi-ar fi plăcut cel mai mult.
Dar deși mă bucur că am intrat, nu pot să nu mă gândesc că nu e decât o distragere. Adică pe de o parte sunt bucuroasă că am reușit să intru, dar această bucurie e cumva sufocată de faptul că nu găsesc niciun sens vieții și că sunt mereu anxioasă. Adică doar când mă gândesc că a doua zi e posibil să fiu pusă să vorbesc în fața grupei mele și să fiu ascultată deja încep să mă stresez. Eu am o frică constantă de a nu fi judecată de cei din jur și de a nu mă face de râs. Cred că tocmai din această frică mi se trage stresul constant

| Zaygon a răspuns (pentru Prixis):

Bine ai venit in jumatate din lumea mea, asa eram si eu pana am inceput sa scriu si incet incet sa imi dau drumul. Legat de sensul vietii, imi pun intrebarea asta zi de zi incet mai descopar cate o piesa din puzzle. Ai cap, foloseste-l. Si da, simte ce ai de simtit. Nu spune nimic, doar simte. Asta te va face sa iti accepti emotiile.

| bogdan324 a răspuns (pentru Prixis):

Ia chestiile astea ca pe niste probe de maturizare.
Greseala nr.1:sa bagi pe toata lumea in seama.
Nu are rost sa iti pese ce crede unu' si altul' despre tine atata timp cat tu inveti pentru tine acolo,ca rade cineva da tine, las sa-l vezi tu daca mai rade la restante, ca majoritatea cu mentalitatea asta acolo ajung.
In plus, tu crezi ca nu mai sunt si alti colegi in situatia ta? adica sa aiba starea asta de anxietate pe baza aceluiasi motiv ca si al tau.
Am vazut persoane care merg la facultate numai sa se distreze, pe scurt e viata acolo daca stii cum sa gandesti.
Asa ca nu te speria, o sa te inveti si o sa vezi ce repede trece timpul.

| Yurisa a răspuns:

Si eu sunt in primul an si simt ca nici nu am intrat in paine, ma prefac ca nu am responsabilitati laughing

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Yurisa):

Ai intrat in chifla laughing

| Zaygon a răspuns:

Hai sa o luam cu pasi mici.
1. Din toata materia aia multa o parte e useless, deci se elimina.
2. Acum depinde la ce facultate esti, daca esti pe un profil real incerci sa faci asocieri si inveti gradual. Daca esti pe ceva umanist(de toceala cum zic eu, bafta nu ai ce face).
3. Te intereseaza notele sau cu ce ramai tu dupa? Daca te intereseaza notele atunci poti fi stresata, trebuie 10 ca altfel nu primesc nu stiu ce(am colegi de astia la faculta si ii ironizez putin). Daca in schimb inveti pentru tine atunci invata ce iti place si la restul nu iti bate capu ca de trecut tot o sa treci si cu 5.
4. Fiecare are ritmul lui de invatare deci nu trebuie sa ne luam dupa x sau y. Ce tu inveti intr-o ora lui x ii ia 2 zile si invers si iti dau exemplul meu: eu in sesiune incerc sa ma fac cat mai comod (ma scol la 11, mananc bine, dupa ma apuc de invatat lejer, pauze intre si la maxim 12 noaptea sunt in pat) deoarece sunt multi care se scoala dimineata la 7 si invata pana noaptea la 2 si rahaturi de genu numa pentru 10. Sanatatea fizica si mentala pe primul loc.
5. Ia 20 zile pastile cu Mg si B6, eu asa fac. Cand imi scade nivelul de Mg din organism incep sa fac urat si tip la toti.

P.S. Viata e frumoasa si nu trebuie sa tii cont de x sau y care vezi doamne ei sunt cineva si restul nu. Fiecare avem drumul nostru. Bea un ceai intr-un loc fancy si bucura-te de viata.

| Aw3sometron a răspuns:

Mă privesc ca pe un nor. Norii nu greșesc niciodată. Ai văzut vreodată un nor diform? Ai văzut vrodată un val proiectat prost? Nu, ele fac mereu lucrul corect. Dacă te vei trata ca pe un nor sau un val, vei realiza că nu poți face o greșeală indiferent ce ai face. Deoarece chiar dacă faci ceva care pare total bizar, totul se va rezolva într-un fel sau altul.
E normal să fii stresată. În cantități potrivite, stresul te poate ajuta chiar să faci față provocărilor cu care te confrunți. Nu te mai stresa în privința faptului că ești stresată. Doar trăiește clipa.