| anonim_4396 a întrebat:

Vorbind de prima menstruatie. Eu stiu ca vine cam la 2 ani dupa inceperea pubertati si cam la un an dupa cresterea parului axial. Iar la mine se fac 3 ani de cand am inceput pubertatea si 2 ani de cand mi-a crescut parul axial iar scurgeri vaginale am de 2 ani.
Am 13 ani dar am observat ca ma dezvolt cu un an mai repede ca sora mea careia i-a venit menstruatia la 14 ani. Deja imi este frica sa nu ma i-a pe neasteptate. Sfaturi? E normal ce se intampla cu mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nevermind3322 a răspuns:

Nu e normal, probabil ai fost violata de un extraterestru care te-a insamantat cu viata cereasca. E foarte probabil sa ai un mic unicorn roz in tine. Daca te doare capul din cand in cand sa stii ca ai un cartof in tine, deci sa eviti loviturile in burta, ca se face pireu. In vreo 9 luni ar trebi sa nasti o frumoasa creatura extraterestra si te sfatuiesc sa nu-i anunti pe cei de la fbi, ca poate il vor diseca. Mult noroc!

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai, decat sa te ia pe neasteptate, mai bine fii pregatita. Ar fi bine sa ai oricand cu tine un chilot de rezerva, ceva vata sa te stergi daca secretia a trecut de *tusesc stanjenit* zona, si 2 tampoane.
Chiar daca esti mai dezvoltata decat a fost sora ta, nu inseamna neaparat ca iti va veni mai repede, dar... who knows?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este normal!

Prima menstruaţie/menarha vine, în general, între 11-15 anişori; deci, mai are timp...

Ea vine când organismul este "pregătit" şi destul de dezvoltat.

Ai RĂBDARE că va veni şi apoi te vei "sătura" repede de ea laughing

Oricum, de acum înainte poate să apară ORICÂND, deci să ai ÎNTOTDEAUNA la tine 1-2 absorbante ( mai groase, de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ).

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Menstruația poate apărea între vârstele de 10-16 ani! Așa că nu te ambala o să apară. Depinde de organism!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Depinde de organismul fiecaruia!
Menstruatia poate aparea oricand intre varsta de 10-16 ani.
Numai corpul tau poate decide cand a sosit momentul primei menstruatii.
Te pup!