| Anaasstasssssiaa a întrebat:

Am facut sex protejat, primul numar a decurs bine, la al doilea la ejaculare, prietenul meu a observat ca prezervativul a ramas inauntru, ejacularea a fost facuta afara, dar ne este frica sa nu fi patruns inauntru ceva, la dimineata o sa iau pastila de a doua zi, este prima data cand o iau, am o menstruatie foarte neregulata si mi-e frica de efectele pastilei, ma streseaza si nu stiu ce sa mai fac. Menstruatia mea uneori vine lunar, uneori lipseste, iar uneori am doar mici scurgeri cateva zile si atat. In octombrie mi-a venit pe 15, iar in noimebrie pe 16, acum in decembrie am avut doar o scurgere alba pe lenjerie si atat, saptamana trecuta.
CE SE INTAMPLA DACA NU AM MENSTRUATIE REGULATA, UNEORI ABSENTĂ SI IAU PASTILA DE A DOUA ZI?

12 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Efectul pastilei de a doua zi nu are legătură cu ritmul menstruației tale, cel puțin nu teoretic.
Ceea ce face pastila este să prevină lipirea ovulului fertilizat de uter, prevenind astfel dezvoltarea lui în fetus. Altele mai previn fertilizarea ovulului sau chiar și ovulația în sine. Aceaste efecte sunt datorită hormonului levonorgestrel.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru carevaescu):

Ce urmeaza de acum? Am procedat corect? Sunt sanse sa fi ramas?

| carevaescu a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Șansele vor fi întotdeauna mai mari de 0, așa că nu se poate ști cu certitudine. Dar sunt suficient de aproape de 0 încât să nu îți faci griji - ar fi degeaba.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru carevaescu):

Este prima data cand trec prin asa ceva si nu mai stiu ce sa fac, chiar dupa primul numar protejat, prietenul meu a urinat, am stat ceva timp, iar la al doilea numar tot protejat, la ejaculare, prezervativul a ramas inauntru si l-am scos destul de greu, sper ca am explicat destul de bine

| carevaescu a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Cel mai probabil vei fi ok.

Dar așa ca idee, sexul are consecințe.

Trăim într o cultură care încearcă din răsputeri să gestioneze consecințele actului sexual, dar această gestionare nu este perfectă. Erori se întâmplă - adică sarcini și boli transmisibile sexual, pe lângă latura emoțională și socială.

Un om totalmente matur și principiat și ar structura viața sexuală încât oricare ar fi consecința actului sexual, nu ar crea probleme. Think about it.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru carevaescu):

Mulțumesc pentru toate sfaturile, probabil de la prea multa lubrifiere s-a ajuns in situatia aceasta cu prezervativul, sper sa fiu bine dupa pastila

| Miruna333 a răspuns:

Chiar daca te stresezi, nu va schimba nimic. Mai rau este pentru ca te consumi psihic.
Pastila de a doua zi se ia in situatii de urgenta, cand esti sigura ca riscul este mare, insa, daca asa ai considerat, nu mai ai ce schimba.
Sunt efecte adverse, poti sa le ai sau nu. Gandeste pozitiv.
Daca tot aveti relatie, puteti folosi alte metode contraceptive unde riscul de accidente de genul este mai mic, nu doar prezervative. Din moment ce ai gasit prezevatibul inauntru, eu as face si test ITS

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Miruna333):

Crezi ca este bine daca am apelat la pastila de a doua zi? vreau sfaturi te rog

| Miruna333 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Nu ar avea de ce sa fie rau, asa ai considerat. Ce sfaturi? Uita-te pe net, informeaza-te si linisteste-te.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Miruna333):

Mi-e frica sa nu cumva sa fi patruns lichid seminal sau mai rau de atat… avand menstruatie neregulata nu stiu daca eram la ovulatie sau nu, dar nu am avut niciun fel de scurgeri, doar in urma cu o saptamana o scurgere alba

| valeriucernati a răspuns:

Calmeaza-te. Par doua probleme diferite. Da, se poate ca pastila sa aiba niste efecte negative. Insa asta ramane solutia de preventie acum. Ia pastila pentru a evita sarcina. Apoi monitorizeaza menstruatia si fa-ti o programare la ginecolog. Stresul poate sa contribuie la aceasta stare. Inceraca sa ramai calma si fa tot ce iti sta in putere la momentul respectiv. Va fi okay.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru valeriucernati):

Am luat pastila in dimineata aceasta, am procedat corect? Ce urmeaza de acum?crying