| SunshineLove14 a întrebat:

Vreau neaparat o metoda prin care pot scapa de cosuri si puncte negre! Nu vreau sugestii de pastile, vreau o metoda testata daca se poate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si de cat de grava este problema ta,daca este sau nu o forma usoara de acnee sau daca este vorba de acneea vulgara,cum i se zice, pentru ca necesita un tratament special, de durata.Dar ca in cazul fiecarei probleme a dermei, o dieta echilibrata ajuta intotdeauna, lichidele si consumul de ceaiuri benefice in tratarea acneei.Mastile cu argila sunt cele mai eficiente, mai ales pentru tenul mixt si gras, pentru ca indeparteaza excesul de sebum si lasa tenul curat si luminos; iar in amestec cu suc de fructe sau lapte proaspat, reprezinta un adevarat rasfat pentru ten. Dincolo de rutina din exterior, organismul trebuie curatat si pe interior; adica poti urma timp de 3 saptamani o cura cu ceaiul de trei-frati-patati, ori urzica(1-2 cani/zi), pentru ca tratarea se face dinspre interior spre exterior.Argila este perfecta pentru tenul mixt,gras, normal, uscat si ridat, deshidratat, plus ca este o solutie naturala fata de multe produse de pe piata autohtona sau straina.Eu o folosesc de 2 ori pe saptamana,desi nu am nici o problema de natura estetica,cu tenul,insa imi place ca dupa un anumit interval de ore,tenul isi mentine supletea si luciul,ca sa zic asa.

Albusul de ou in amestec cu zeama de lamaie, este excelent pentru un ten cu probleme, tinctura de patrunjel, sau ceaiul, tarata de ovaz(pentru masarea zonelor afectate si pe urma clatirea cu apa calduta din abundenta; nu dureaza mai mult de 15 minute, o singura data pe saptamana). Consumul a circa 2 L de lichide si cred ca stii bine ca ceaiurile,sau supele,ori alte produse din categoria asta nu au cum sa inlocuiasca apa!

Problema ta poate fi si de natura hormonala,perioadele de menstruatie etc,de aceea ti-am recomandat ceaiul de trei-frati-patati,este eficient,ieftin si bun, pentru ca pastilele, chiar daca le iei, nu vor face fata decat o perioada mica de timp, ori iti vor cauza.Ai grija si la ce alimente consumi,incearca sa eviti pentru o perioada junk-food-ul(daca este cazul), prajelile, bauturile carbogazoase, zaharul si sarea in exces, si mananca multe fructe si salate.

Pe la 14 ani am avut o problema similara care m-a determinat sa renunt la multe, dar am renuntat pentru binele meu, deci metoda este testata, so dunnot worry.Succes in drumul tau catre un ten de portelan! happy

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Înainte să adopţi orice remediu este indicat să te prezinţi la un medic dermatolog/endocrinolog pentru investigaţii.
Probabil te confrunţi cu o formă uşoară a acneei, iar primul pas este să menţii o igienă foarte bună şi să nu foloseşti produse foarte exfoliante pe zona respectivă pentru a nu agrava situaţia. Foloseşte un prosop de corp care este doar al tău ( nu-l împarţi cu ceilalţi membrii ai familiei) şi usucă-ţi corpul prin tapotare şi în niciun caz prin frecare. Poţi folosi măşti pe bază de argilă pentru zonele cu probleme, aplicaţii topice ( strict pe coş) cu alcool camforat şi unguente/creme/loţiuni dermatologice: Zynerit, Skinoren, Retin-A, Smooderm. Unele persoane sunt foarte încântate de unguentul de uz veterinar Mibazon, îl poţi încerca. Nu expune zonele cu acnee la soare decât după aplicarea în prealabil a unei creme cu factor de protecţie solară ( şi mai ales dacă foloseşti produse dermatologice care sunt fotosensibilizante- de tipul Retin-A). Poţi încerca tratamente la domiciliu cu Bioptron.
Cu siguranţă însă cele mai bune sfaturi ţi le oferă un medic specialist.
Succes!
Te pup!

| olivert1310 a răspuns:

La mine a functionat cu tărâțe de psilium. Se gasesc la plafare si costa 10 lei punga de 300grame. Iei o lingurita dimineata inainte de masa si seara la fel. Ei recomanda sa le bei cu un pahar cu apa dar eu nu am reusit, ma inecam cu ele. Le poti lua cu iaurt. le pui intr-un iaurt fara sa le amesteci asta doar ca sa le poti inghite. Trebuie sa bei foarta multa apa dupa ca te constipi grav de la ele daca nu bei. Ele se dilata in stomac de 7 ori marimea lor si sunt niste fibre care curata intestinele. Pe mine m-a ajutat. Intr-o saptamana deja se cunosteau efecte. Ele nu sunt pentru cosuri, ele ajuta la digestie si in special colonul dar sa stii ca aceste cosuri de acolo ni se trag. Te mai speli pe fata dimineata si seara inainte de culcare si ai sa vezi ca rezultatele nu vor intarzia. Am mai dat sfatul asta la inca 2 persoane pe aici dar nu a zis niciunul ca ar fi incercat. Eram curios daca a mai functionat si la cineva. Am incercat si pastile si solutii care mai mult mi-au iritat tenul. Astea nu te afecteaza cu nimic, ba mai mult fac bine la digestie, ca scapi de cosuri este mai mult o consecinta. Sora mea le lua pentru digestie si a observat ca ii curata fata de punctele negre, ea nu avea cosuri si mi-a recomandat si mie. Eu zic ca merita incercat, nu costa mult. Poti sa-ti cumperi o galetusa cu iaurt si consumi dimineata si seara inainte de masa.

| 1Inspiratia2a a răspuns:

DOVE.

Hai te pup, pa-pa.

| DoRiNuTzZzA a răspuns:

Incearca crema Clearasil, e vreo 10 lei si e foarte buna, eu am scapat de foarte multe si acum am un ten frumos.

| DaViDuL a răspuns:

Cand te scoli sa iti dai cu apa rece, cand vii de la scoala si seara iar cu otet sa iti dai doar seara.