| romynutza a întrebat:

Vreau sa aflu neaparat daca sufar de amenoree si iau pastile sa imi vina menstruatia..premestril... ovul expulzat este mort? nu pot ramane insarcinata? va rog sa imi raspundeti e urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mandarina888 a răspuns:

Pot fii efecte adverse si datorita faptului ca ai schimbat pastilele...ai fost la ginecolog? Fa ti neaparat un control daca nu ai fost, sau daca ai fost racita sau bolnava in perioada asta si ai luat antibiotice si ele iti pot influenta ciclul. Menstruatia poate sa intarzie uneori foarte mult si pur si simplu poate fii un efect secundar, decat sa stai in tensiune fa-ti un control te va ajuta foarte mult ai sa vezi!

1 răspuns:
| Mandarina888 a răspuns:

SCuza-ma nu iti nteleg intrebarea cum adica ovul expulzat este mort? Cati ani ai? Ai avut pana acum menstruatie? Daca pana acum nu ti-a venit niciodata menstruatia si ai pana in 17 ani nu vad de ce sa te ingrijorezi, daca iei pastile sa iti vina menstruatia inainte de vreme iti strici intreg metabolismul! Cat despre sarcina, au existat cazuri de femei insarcinate si fara sa fie la ovulatie!

| romynutza explică (pentru Mandarina888):

Am 22 am avut menstruatie dar am probleme cu greutatea si ba imi vine ba nu imi vine, acum imi vn numai daca iau pastile. Am avut contact sexual cu prietenul meu de multe ori si neprotejat dar nu am ramas niciodata dar acum mi-e frica ca luna asta nu mi-a venit nici cu pastile...probabil nu sunt bune ca am altele acum. Faza cu ovulul am citit ca unele fete care au amenoree au ovulatie dar ovulul este mort si ma gandeam ca asa e si la mine si nu pot ramane insarcinata, mi-am facut test de sarcina si nu sunt dar nu stiu de ce nu imi vine menstruatiacrying(((

| Mandarina888 a răspuns (pentru romynutza):

Pot fii efecte adverse si datorita faptului ca ai schimbat pastilele...ai fost la ginecolog? Fa ti neaparat un control daca nu ai fost, sau daca ai fost racita sau bolnava in perioada asta si ai luat antibiotice si ele iti pot influenta ciclul. Menstruatia poate sa intarzie uneori foarte mult si pur si simplu poate fii un efect secundar, decat sa stai in tensiune fa-ti un control te va ajuta foarte mult ai sa vezi!