| KatyKat a întrebat:

Vreau sa imi cresc unghiile, dati-mi ceva ce trebuie sa fac ca sa fie albe, sa creasca, sa le tai corect sau cu pilucica, sfaturi pe care le aceti si voi (fetele) mersi mult, cele mai bune si multe sfaturi primeste funda! mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anka a răspuns:

In cazul in care unghiile sunt moi si se rup usor, se infing unghiile in jumatate de lamaie sau se baga in zeama de lamaie, de doua ori pe saptamana.
Pentru maini fine se face o compozitie din zeama de lamaie, cu glicerina in cantitati egala, care se amesteca bine si se pastreaza la frigider.
Pentru a fi sanatoase si albe, se freaca unghiile de 2-3 ori pe saptamana cu un sfert de lamaie.

Pentru a avea unghii stralucitoare, folositi in mod regulat o *** de lustruit pentru unghii. Astfel va fi stimulata si irigarea cu sange, lucru ce duce la cresterea mai rapida a unghiilor.

Pentru ca pielea din jurul unghiilor sa nu se descuameze, puteti folosi crème speciale anticuticule sau ulei de migdale dulci, care vor pastra conturul perfect al unghiei.

Daca aveti unghii casante, folositi urmatorul remediu: puneti intr-o cescuta putin ulei de masline caldut si cufundati unghiile 15 minute. Repetati acest procedeu de doua ori pe saptamana. Folositi *** de unghii( potrivita in acest caz este cea de carton) doar intr-un singur sens, pentru a evita exfolierea acestora.

In cazul unghiilor care se rup usor puteti apela la urmatoarea reteta: amestecati intr-un bol de ceramica 100ml de ulei de masline caldut cu 100 ml ulei de ricin si zeama de la o lamaie. Inmuiati mainile 15 minute, timp in care va masati mainile una cu cealalta. Acest remediu se foloseste o data pe saptamana.

Incercati sa aveti o alimentatie bazata pe lactate, soia, peste si fructe de mare si din cand in cand luati gelule cu vitamina H.

Cand va alegeti lacul de unghii, nu va uitati doar la culoare ci cautati unul care sa fie imbogatit cu vitaminele E, C si B5. Acesta va hrani unghiile, va limita procesul de oxidare si va va ajuta sa aveti o manichiura perfecta.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unghiile cresc remarcabil si de la apa deci...practica un sport cum ar fi inotul sau... spala vase si haine manual (spalatul pe maini nu este suficient)

| capricc a răspuns:

Citeste asta cap coada http://fucsia.ro/10-trucuri-pentru-unghii-naturale-lungi-pana-la-paste/ daca nu gasesti o solutie cosmetica atunci poate fi o carenta din alimentatie...