| Jager a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala.
Ce sfaturi imi recomandati pentru inceput?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Staind a răspuns:

Asteptari realiste si fara ego.

| DavidoffUser a răspuns:

Sa nu ridici greutati mari din prima.

Răspuns utilizator avertizat
| alexandru0995 a răspuns:

Mai intai de duci la sala te inscrii si acolo o sa iti spuna instructorul tau ce trebuie sa faci de inceput ce sa mananci etc. bafta

| yoda1verde a răspuns:

Salut.Daca o sa ai noroc o sa prinzi un instructor al salii care te va introduce in lumea fitness-ului, iti va explica ce exercitii sa faci cum sa le faci etc.Sa nu iti fie frica sa intrebi daca nu intelegi ceva, mai bine intrebi (ori pe instructor ori pe unul mai experimentat din sala) decat sa faci exercitiul gresit si sa rada oamenii de tine mai tarziu.NU EXAGERA cu greutatile, fa cu cat poti, nu te compara cu altii, vezi-ti de antrenamentul tau dar sa cresti odata la cateva zile/saptamani greutatea.Ar ajuta sa te apuci cu cineva, sa ai un partener cu care sa te antrenezi, asa o sa va motivati si ajutati unul pe altul, pe langa asta eviti sa te lasi.In rest incearca sa fii politicos cu ceilalti, o sa vezi mai tarziu cat de mult inseamna.Sa iti calculezi in mare caloriile, daca vrei sa slabesti sa fii in deficit caloric, alimentatia conteaza la fel de mult ca antrenamentul. Spor!