| Babushka a întrebat:

Vreau sa ma duc la un control ginecologic(la o clinica particulara). Eu am 17 ani trebuie sa ma duc insotita de un parinte? Mi-am inceput viata sexuala si vreau sa imi fac un control...multumesc:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, da, trebuie sa fii insotita de un parinte sau un tutore legal. Dar s-ar putea sa gasesti un medic care sa inchida ochii, numai ca sa nu-ti refuze asistenta medicala. Totusi, ca sa nu pui pe nimeni in situatii nasoale, ar fi bine sa mergi cu un parinte.

| mihaa a răspuns:

, se poate sa mergi si singura, zicii ca mama este in spaniabig grin

| madalina2727 a răspuns:

Eu din cate stiu poti sa te duci de la peste 16 ani pentru un simplu consult si fara parinti, cel putin la mine in oras asa se practica.

| Floreenofficial a răspuns:

Da! Asa spune legea! Sunt si doctori care accepta fara parinti probabil, dar acest lucru este ilegal!

| viatadecacatt a răspuns:

Da daca esti minor\minora trebuie sa ii insotita macar de un parinte.

| diva99 a răspuns:

Nu du-te singura ai 17 ani esti mare du-te singura

| Rux_5597 a răspuns:

Nu cred ca neaparat trebuie sa fie parinte.stiam ca trebuie sa fie major. Du-te acolo si intreaba cand vrei sa iti faci programarea.