| MUFFIN0000 a întrebat:

Vreau sa scap de grasimea din zona burti, pieptului, feselor si pulpe.Imi puteti spune ceva exercitii sau anumite alimente ce ma pot ajuta si sfaturi.Vă multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Varsta, sex, cat vrei sa slabesti, ceva detalii despre tine?
Cel mai ok e sa iti faci tu o dieta, degeaba iti spunem noi ceva cu carne daca tu nu mananci carne sau cu tot felul de chestii care tie nu iti plac. Principiul slabitului e simplu. Corpul tau consuma sa zicem 1500 de calorii (iti calculezi pe net cate in functie de activitatea fizica, greutate, inaltime, varsta, sex) si tot ce consumi sub 1500, corpul iti ia din grasime (asta daca consumi sa zicem 1350), daca consumi prea putine, corpul iti va "manca" muschii, deci pierzi masa musculara.

Evita cu orice pret: dulciuri si orice are zahar, faina si orice are faina, sucuri.
Preferabil sa consumi cat mai putin: Cartofi, orez alb (mai ok e cel integral), faina si alte produse integrale.

Recomandat: Proteine: Piept de pui, vita slaba, ton, peste, albus de ou (galbenusul are multe calorii, poti sa iti faci omleta dintr-un ou si un albus) (e important sa iti iei zilnic doza de proteine, mai ales daca faci si sport).
Legume : Brocoli, salata, spanac, linte si naut (mult mai bine decat fasole), morcovi...

Sport: aici trebuie sa zici ce iti place, oricum tine minte ca 80% alimentatie, 20% sport cand vine vorba de slabit asa ca poti sa mai trisezi sa nu faci tot antrenamentul dar nu e ok sa trisezi cu mancarea. Poti daca iti e pofta sa mananci niste ciocolata neagra si dupa sa faci 10 abdomene+flotari+genoflexiuni.
Inotul e foarte bun pentru slabit, dar sa nu iesi de la sport si sa mergi sa iti iei o shaorma (cum mai faceam eu).

Mai am prin raspunsuri detalii si sunt deschis sa iti dau sfaturi asa ca nu ezita sa imi trimiti un mesaj daca vrei mai multe detalii.

| MUFFIN0000 explică (pentru AlexCristi97):

Sunt baiat, 14 ani si vreau sa slabesc vreo 20 de kile.

| peperonies a răspuns (pentru AlexCristi97):

Caloriile sunt irelevante pentru ca toti avem prietenul ala care mananca oricat si nu se ingrasa.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru peperonies):

Pentru ca are un metabolism foarte bun si nu mananca tot timpul "oricat" si in general genul ala de oameni sunt si foarte activi si agitati.

| peperonies a răspuns (pentru AlexCristi97):

Eu chiar cunosc destui si daca stai sa te gandesti sigur si tu cunosti oameni care nu traiesc fara mec si cheiefsii, nu stiu ce gust are apa si tot sunt bat. Asta nu te duce cumva cu gandul la "ce sa fac sa imi fac metabolismul ca al lor" in loc de "trebuie sa mananc mai putine calorii" care stii ce fac? iti incetinesc metabolismul daca iti vine sa crezi.

Dar asta la o parte, de ce crezi ca in salbaticie nu exista animale grase nici macar in medii prospere. In salbaticie unde e multa mancare nu sunt animale grase sunt mai multe animale. Crezi ca e din cauza ca isi numara caloriile?

| AlexCristi97 a răspuns (pentru peperonies):

Facepalm. Sper sa nu vorbesc cu peretii.
Sunt persoane care cand se rusineaza se fac rosii ca racul si sunt persoane care pot ascunde asta cu usurinta. La fel, cei care se inrosesc din cauza timiditatii se inrosesc mult mai usor si din cauza frigului decat ceilalti. De ce? Pentru ca vasele de sange de la nivelul fetei se dilata mai mult la unii decat la altii. Poti modifica asta? Nu!
Analog, in cazul metabolismului. Cu el te nasti si daca ai norocul sa fii genul ala de om felicitari. Daca nu, te chinui cu alimentatie sanatoasa si sport. Poti mari metabolismul prin marirea masei musculate (adica mai multi consumatori de calorii) sau, destul de putin, prin alimentatie (fiind putine alimente care stimuleaza metabolismul, in general cele picante precum ardeiul iute/chili sau ghimbirul). Daca asta nu te convinge, sa luam ce e metabolismul in definitie: "Metabolismul reprezintă totalitatea transformărilor biochimice și energetice care au loc în țesuturile organismului viu."Daca te uiti pe wikipedia macar, vei intelege ca acest proces este foarte complex si evident difera de la om la om, in masura in care sistemul unora realizeaza acele procese mult mai eficient. Nu vreau sa mai continui ca imi e teama ca scriu degeaba.

Apoi cu natura, nu compara omul cu salbaticia ca e jale. Animalele nu mananca chipsuri, nu beau suc si toate cele. Apoi mai exista selectia naturala. Selectia naturala= esti slab, esti omorat de mama ta ori de la nastere, ori esti lasat sa mori. Asta apare la toate speciile de animale: pasarile isi imping puii din cuib si daca nu reusesc sa zboare, le vezi pe trotuar. Pradatorii, fie ei si pui, daca nu sunt apti sa isi castige singuri mancarea, nu le aduce parintii. Ce inseamna asta? Ca doar exemplarele bune genetic trec mai departe. De asemenea, animalele nu sunt gurmande, sa bage in ele mancare fara sa aiba nevoie. (pana si ursii care se indoapa inainte de hibernare o fac cu un scop, focile la fel). La om, depozitele de grasime nu sunt necesare, de multe ori produc probleme de sanatate (spre deosebire de prea putin grasime in corp care, medical vorbind, nu e o problema).

| peperonies a răspuns (pentru AlexCristi97):

Daca ar fi asa cum spui tu cu metabolismul ar trebui ori sa fii bat toata viata ori sa fii gras toata viata. Majoritatea oamenilor sunt slabi in adolescenta si incep sa se ingrasa intre 25-35 de ani. Unii mai devreme unii mai tarziu. De ce se intampla asta? Daca ar exista loteria metabolismului cum zici tu nu ar insemna ca ar trebui sa fii gras sau slab mereu?

| AlexCristi97 a răspuns (pentru peperonies):

Incep sa se ingrase dupa acea varsta pentru ca li se incetineste metabolismul in principiu.
Te rog fa-mi un rezumat al clipului pentru ca nu am timp acum sa ma uit, dar sunt foarte curios de ce sportul nu ajuta si caloriile nu conteaza.

| peperonies a răspuns (pentru AlexCristi97):

Pentru sanatate si un corp estetic nu merge cu rezumate. Trebuie sa intelegi ce se intampla si de ce se intampla. Oricum daca iti spun nu ma crezi.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru peperonies):

Sunt destul de documentat pe domeniu si dupa ce mi-ai aberat vreo 10 chestii, am retineri sa ma uit la clip. Normal ca nu tine numai de calorii si ca e important de unde vin acele calorii, dar daca incepi sa intelegi caloriile si sa tii cont de ele si de "macro"-uri clar slabesti. Si in procesul asta, fara doar si poate, sportul e un mare plus.

| peperonies a răspuns (pentru AlexCristi97):

Esti atat de documentat ca acu 2 zile intrebai pe TPU cum faci sa slabesti. In 2 zile ai devenit expert ca ai citit 2 articole pe bodybuilding.com nu? Din nou, daca sunt atat de importante caloriile de ce nu vedem lei grasi? Nu cred ca stau sa numere cate grame de gazela au mancat.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru peperonies):

Am intrebt idei de retete nu cum sa slabesc. Tu ai probleme de intelegere.
Animalele mananca sa traiasca si atat. Plus ca au un total al sistem digestiv.Plus ca daca ar fi grasi nu ar mai fii apti sa vaneze deci ar muri super rapid. Sunt destule animale tinute in captivitate si supraponderale. Cum poti compara un leu care e carnivor, are un alt sistem digestiv (mult mai scurt), cu un om care mananca zahar, faina, chipsuri si tot felul de carbohidrati daunatori!?

25 răspunsuri:
| AlexCristi97 a răspuns:

Cate kilograme ai acum si ce inaltime?

| AlexCristi97 a răspuns:

In principiu iti trebuie multa sustinere si din partea alor tai si motivatie.
Respecta ce ti-am zis in comentariul ala lung, nu trebuie neaparat sa mananci mai putin decat mananci acum, atat timp cat scoti din alimentatie ce am zis ca e rau. Scoate si toate prajelile si uleiul si sosuri (in special maioneza si chestii cu maioneza).
Pe langa alea, sunt foarte multe chestii sanatoase pe care le-ai putea manca.
Ia-ti 1-2 prieteni si mergeti la inot. E cel mai eficient pentru slabit deoarece iti pune toti muschii corpului in actiune si acestia vor arde grasimea si tie nu ti-ar face bine sala acum (esti mic inca, parerea mea).

| AlexCristi97 a răspuns:

Si care e raspunsul tau la chestia cu lamaia?

| AlexCristi97 a răspuns:

Da, am vazut ca mi-ai raspuns, dar ce mi-ai zis stiam si eu. Ma interesa procesul prin care din acid devine alcalin si intre timp am aflat cum sta treaba.
Voi trage concluzia fie ca esti troll, fie ca esti bâtă. (Judecandu-te dupa ce intrebi si raspuzi)

| peperonies a răspuns (pentru AlexCristi97):

Imi place foarte mult ca tu stii foarte multe chestii retroactiv asa. Intrebi si dupa de fapt stiai.

| peperonies a răspuns (pentru AlexCristi97):

Uita-te la videoul de ti l-am dat poate mai intelegi un lucru sau 2.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru peperonies):

"si intre timp am aflat cum sta treaba". Nu stiam, a trecut ceva timp, am aflat. Ilogic?

| AlexCristi97 a răspuns (pentru peperonies):

Pai acum ma uit si am vazut ce ai inteles tu...

| medicine a răspuns:

Este bine sa incerci pentru slabit urmatoarele: 2-3 cani de ceai verde pe zi, mult mers pe jos, sau macar 1 ora pe zi. Incearca sa pui muzica in casa des, genul de muzica care sa iti placa si cumva sa te oblige sa dansezi, apoi danseaza pana obosesti. incearca sa bei smoothie-uri din fructe sau iaurt in care adaugi pudra proteica de canepa (are o gramada de beneficii, se numeste Canah si se gaseste in plafar sau in unele mega image mai mari, principalul mortiv pentru care o recomand este pentru ca mentine senzatia de satietate). In acelasi scop de a mentine starea de satietate se pot consuma si seminte de chia sau seminte de in, sau batoanele proteice de la fibrobar ajuta si ele, toate acestea (pudra, seminte, batoane) ca sa inlocuiesti o masa de exemplu. In rest e bine sa mananci multe fructe si legume, renunta la zahar complet, renunta la chipsuri sau fast food, prefera salate sau alimente usoare gatite in casa, si inca ceva care mai ajuta sunt fructele goji, dar nu este bine sa exagerezi cu ele. Nu folosi ulei de floarea soarelui sau de palmier: alege in schimb uleiul de nuci, uleiul de cocos, uleiul de masline, fiindca cel de floarea soarelui si cel de palmier ingrasa. Este bine sa consumi avocado, si este bine sa consumi diverse tipuri de nuci, fiindca aceste alimente opresc foamea rapid si fara efecte adverse.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru medicine):

Subscriu la tot ce ai zic, poate alege si pastile cu extract de ceai verde deoarece ajuta la slabit (in cazul in care nu vrea sa bea atat de mult ceai verde din diferite motive). Nu stiam de pudra proteica de canapa, care ma gandesc ca pastreaza si toate beneficiile aduse de semintele de canepa.
Uleiul de cocos trebuie sa fie nehidrogenat si procesat la rece (chiar daca e mai scump, beneficiile sunt inzecite).
Dansul, iti recomand JustDance de pe Youtube. Desi nu sunt fanul genului de muzica acoperit de JustDance, e super amuzant sa faci chestiile alea.

| peperonies a răspuns (pentru AlexCristi97):

Aici iti explica omul asta foarte frumos de ce te ingrasi si de ce sportul nu ajuta la slabit:
https://youtu.be/lDneyrETR2o

| medicine a răspuns (pentru AlexCristi97):

Pudra proteica de canepa are toate beneficiile semintelor de canepa, dar este probabil mai usor asimilata din cauza ca este sub forma de pudra, si are si un gust placut, oarecum asemanator cu gustul nucilor. 3 lingurite de pudra proteica de canepa luate seara inainte de culcare cu suc si doua sandvisuri cu branza m-au facut pe mine personal sa nu fiu infometata deloc pana la ora 14:00 a doua zi, ceea ce ma face sa cred ca intr-adevar are proprietatea de a mentine starea de satietate pentru foarte mult timp,

| AlexCristi97 a răspuns (pentru medicine):

Super tare, mersi mult de informtie