| Sara2 a întrebat:

Vreau sa slabesc, ce imi recomanati pentru reducerea poftei de mancare? am o pofta nebuna in general, sunt in stare sa mananc la o masa 15 sarmale cu o paine intreaga si desert 5-6 prajituri mari, evident ca ma abtin, dar explicam ca pot sa bag in mine ca intr-un sac fara fund, si stiu alimentele nepermise, tocmai de la alea imi e greu sa ma abtin, fac mult sport, beau si ceai neandulcit, singurul lucru care trebuie sa il rezolv este reducerea poftei de mancare, am incercat sa imi umflu stomacu cu apa, dar nu tine, stiti vreo pastila ceva pentru reducerea apetitului si reducerea poftei de dulce? multumesc,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| ostea a răspuns:

Trebuie sa ai grija ce mananci, sa incerci sa mananci cat mai natural stii in magazin exista tot felul de mancare, fructe, legume injectate si cam 1%este chiar natural si restul sunt porcarii care te fac sa crezi ca sunt bune si dau un gust bun insa nu si sanatos.
Bea apa naturala si nu din magazin,ofera-ti un timp pentru tine si fa cumva si mananca doar mancare mai mult naturala iar in timp o sa observi ca organismul isi extrage din ceea ce ai mancat energia, vitaminele si nu vei mai simti nevoia sa mananci atat.
Este bine ca faci mult sport, te ajuta.
Iesi in natura s-au pelanga ceva lacuri, ape si petrece timp cu tine insati, permite sa te incarci nu energie din natura.Invata sa meditezi si ai sa vezi ca mancarea nu o sa mai fie o problema.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ai diabet, asa se explică pofta nebună de mincare, să i ti faci analizele, si impreună cu un nutritionist stabiliti o schemă de alimentatie, dar dacă nu o respecti degeaba.

| Sara2 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Diabet nu am deoarece am glicemia foarte mica, chiar mi-a recomandat doctora sa mananc dulciuri multe, desi le evit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Mergi pe o alimentaţie săracă caloric şi mişcare zilnic, acesta e secretul.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spirulina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca tu cat mananci numai sa faci sport zilnic.Ce faci tu de obicei.Eu nu mancam mult, mai exageram cu dulciurile, dar fiindca eram sedentarism(nu faceam miscare) am inceput sa ma ingras, nici macar 5 flotari nu puteam face, dar sa alerg, era greu, pana cand am avut ambitia de a nu mai face exces de dulciuri si acum e mai bine.Am inceput sa ma duc la sala 1 data pe saptamana fac,ma duc in parc sa alerg, mai fac si acasa depinde dimineata sau seara, fac abdomene/flotari.Dar nu se abserva mare schimbare, atatia ani de sedentarism, cu slabitul e mai greut acum.Slabesti dar mai greu:p.

| beatrice9849 a răspuns:

Ideea este sa mananci multe mese pe zi (panan ora 19-20),dar cantitatea sa fiel limitata si sa bei un pahar de apa inainte si dupa fiecare masa(nu imi mult ca iti umfli stomacul cu apa degeaba). Spersa functioneze.

| xBebee a răspuns:

.Heii.Iti spun eu cum am slabit.[am tinut-o o saptamana]

Dimineata
+te trezesti si deschizi geamul
+mananci [ o felie de paine cu margarina si una cu pateu de ficat, bei un ceai, si apoi mananci un mar]
+dupa masa stai 20 de minute
+faci exercitii fizice[ sari coarda, alergi 2 ture de bloc, abdomene-100, flotari -20, genoflexiuni-200, un exercitiu care nu stiu cum se numeste, stai in fund si te tarasti pe covor, cu picioarele intinse, intinzi un picioar, apoi pe celalalt, gimnastica multa gen tumbe in fata si in spate]
-inchizi geamul si mai poti lua o gustare -un mar sau un fruct, fara dulciuri]

Pranzul
-masa se v-a servi la cel putin 3 ore dupa ultima gustare
-vei avea o supa usoara [daca nu mananci trebuie sa bei un ceai sau apa], felul 2 o mancare de cartofi, orice dar nu foarte gras
-vei repeta exercitiile de dimineata tot cu geamul deschis
-poti bea un suc natural sau o limonada

Seara
-vei maanca, dar nu foarte tarziu [maxim ora 8]
-mananci ceva usor, o mancare usoara, sandwich-uri, ceva fara grasimi
-sa nu uiti de sportul de seara [semana cu cel de dimineata in afara de alergat]
-seara fara gustari
-la culcare poti merge la orice ora [indicat ar fi dupa 1-2 ore dupa masa]

Inca cateva sfaturi
- nu manca la PC nimic
- cand faci sport sa te imbraci comod
-sa mesteci incet [bine nu sa stai 5 ani] dar nu pe fuga
-sa nu fii nervoasa cand mananci
-sa nu mananci nimic cu o pofta enorma.

Sper ca te-am ajutat.Dar du-e totuşi la un contol la mediic.

Baftaaa

| չﻨгﻪรէﻨĸ a răspuns:

Nu sunt specialista, dar incearca sa mmesteci mancarea mai mult.Bafta!

| TheKid a răspuns:

Sa bei 2-3 pahare de apa inainte de masa, iti vor mai taia din pofta mare de mancare.

| IngerPierdut1996 a răspuns:

Http://farmaciaverde.util21.ro/......lmark.html incearca asta. Si totusi mai iesi p afara seara si cand ajungi acasa nu te pune la masa. mananca un mar sau o portocala :) bafta

| AllexWHy a răspuns:

Fugi seara 30 min