| pantofipantofi a întrebat:

Nu ma pot abtine de la mancare, imi vine sa mananc continuu, azi am mancat 2 oua cu o tigaie de cartofi prajiti, 3 prajituri: 2 amandine si 1 boema, 1 punga de alune, 8 sarmale si jumatate dintr-un cozonac cu un bol de iaurt, m-am chinuit totusi sa ma abtin dar cand le adun imi dau seama ca am mancat enorm si cand ma gandesc ca m-am abtinut.....nu-mi vine sa cred, si as mai manca inca 10 saci cu mancare, ce pot lua pentru a taia pofta de mancare? beau ceai verde neandulcit care are un gust oribil de amar dar nu ma ajuta cu nimic sad
am incercat si crom forte care taie pofta de dulce si nu m-a ajutat nici el, mereu am fost asa mancacioasa, dar am ajuns in pragul disperarii, si acum imi vine sa mananc, nu ma satur niciodata, si noaptea am cosmaruri ca nu mananc seara, dupa ora 6 nu mai mananc dar numai mancare visez sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
28 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| StilSanatos a răspuns:

Pff, multa mancare pentru un singur om, si nesanatoasa, si prost combinata. poate nu ai probleme de sanatate si nu te plangi de kg in plus dar vor aparea odata si odata, caci nu e bine, atata manacare. una e sa manaci multa salata intr-o zi si alta e sa echivalezi cantitate ei cu sarmale si cartofi prajiti.trebuie sa manaci putin din toate, incearca sa iti faci un program adica sa ai 2 sau 3 mese pe zi principale, mic dejun, pranz si cina, si 2 gustari care vor fi prima intre mic dejun si pranz si si a2-a intre pranz si cina, ambitioneaza-te si fa-ti un orar sa mananci la ore fixe, si mancare cat mai sanatoasa, supe si ciorbe in special pentru diminuarea poftei de mancare e foarte bun garcinia&crom sunt 2 componente in aceiasi pastila, nu sunt scumpe cam 14 lei in farmacii, si diminueaza pofta de dulce, si de mankre.inceraca sa te documentezi asupra unui stil de viata sanatos.bea ceaiuri fierbinti neindulcite si vei vedea k nu vei mai manac atat.succes

Alte răspunsuri
| LOLA33 a răspuns:

Eu zic sa bei apa cand iti vine pofta sa mananci.
Sau daca iti e mai usor bea apa in timp ce mananci si nu o sa mai ai nevoie sa mananci atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa-ti faci ordine in ganduri si sa nu mai disperi in legatura cu problema asta. Apoi, in al doilea rand, iar ar trebui sa iti controlezi mintea pentru ca datorita ei mananci atata, banuiesc ai bulimie.

Alte răspunsuri
| Dan10079 a răspuns:

Mamamia eu mancam mancarea asta intr-o saptamana.rolling on the floor

| BombonicaXD a răspuns:

Ooh, te inteleg perfect. Si eu as manca in continuu, norocul meu ca sunt innebunita dupa salate si legume si fructe, ca altfel daca imi placeau mult cartofii prajiti si dulciurile eram de 1 tona. Bine, nu spun ca nu imi plac, mor dupa ele, dar imi vine greata daca mananc cartofii plini de ulei sau o prajiura intreaga plina de zahar. Am slabit vreo 8 kg, abtinandu-ma, controlandu-ma si spunandu-mi ca nu am nevoie de acel aliment. Te pot ajuta, numai ca trebuie sa imi spui ce-ti place tie, ce fructe sau legume iti plac, ce arome, orice.Trimite-mi mesaj si incerc sa te ajut, pentru ca crede-ma, chiar ma pricep la chestiile asta, ca am citit multe articole si cateva carti cu privire la alimentatie numai sa vin pe drumul cel bun. Astept mesajul tau happy

| GreenEyed a răspuns:

Stiu cum e..si eu mananc din ora in ora. Diferenta e ca eu incerc sa ma ingras si nu reusesc cu nimic.Am constitutia unui fotomodel, poate putin mai supla decat unele..si nu reusesc nicicum sa ma ingras.Mananc mult, des si incethee hee. Cei care au raspuns inaintea mea au dreptate..gandeste-te ca nu ai nevoie de atata mancare si totul e in capul tau.

| Albnegru10 a răspuns:

SAlut. Nu stiu daca da roade, dar eu asa am scapat de fast-food si pizza. 1. gandeste-te ca sunt scarboase., ca au porcarii...
2. mananca cate putin din toate, sa te saturi mai usor
Sper sa te ajute

| DuuuDiiiiXXXXX a răspuns (pentru Albnegru10):

Buna scumpo.
1.mananca cate putin din toate
2.gandeste-te daca o sacontinui sa mananci atat te vei ingrasa si nimeni nu o sa se uite la tine
SPER CATE-AM AJUTAT! Bafta

| codrinstefan2103 a răspuns:

Angela, eu cred că doar cu meditație și sport poți să-ți combați pofta de mâncare. Ideea e să ai o activitate permanentă, nu să deschizi ușa la frigider. Apucă-te de alergat, bicicletă, plimbări, orice. Și când mai vezi ceva printr-o vitrina de cofetărie, convinge-te că nu ai nevoie, că nu ți-e foame și nici poftă.

| marycroitor a răspuns:

Dar cum esti? Slabuta sau plinuta?
Daca esti slabuta, e bine ca nu se pune nimic pe tine.Si eu as vrea asa ceva,
dar daca esti plinuta, incearca sa mananci ananas, grepfruit, incearca sa mananci foarte incet, sau uite aici
http://nutritionist.info.ro/2012/02/10/foamea-permanenta/

| marycroitor a răspuns (pentru marycroitor):

(ca nu se pune)

| pantofipantofi explică (pentru marycroitor):

Am facut foamea si am slabit 20 kg luna trecuta, am fost sa imi fac analize si mi-a iesit glicemia mica, f scazuta, si a spus doctora sa mai mananc dulciuri acum am 48 kg la 1. 70, dar aveam 68 inainte

| marycroitor a răspuns (pentru pantofipantofi):

La slabit nu ai folosit nici un fel de pastile? Vezi ca daca zici ca ai tinut foame, acum o sa te ingrasi repede. Abtine-te, incearca sa fii mai puternica.

| inteligenta a răspuns:

Nici 6 persoane nu pot manca atata :O

| lowraider26 a răspuns:

Inseamna ca nu ai ocupatie, incearca sa te obsedeze altceva, ca de ex Facebook-ul, Mess-ul sau ceva ca jocurile afara. Ceva sa iti ia prea mult timp ca sa nu mai ai timp sa mananci atata, sper ca te-am ajutat.

| Ania100 a răspuns:

Ar trebui sa iti ocupi timpul cu altceva, ca sa uiti de mancarehappy

| ToxiicSoul a răspuns:

Incearca sa-ti pui in farfurie mancarea care nu-ti place asa mult, sau condimenteaza mancarea asftel incat ca fie insuportabila, si eu eram asa inainte, dar de cand am intrat in depresie nu mananc decat o data la 3 zile, si at mananc un mar sau cv.

| roby1234 a răspuns:

Pai poate ai vreo boala la mancare, mai bine consulta un doctor.

| GeorgeRdp7 a răspuns:

Iesi afara din casa!
Du-te la o plimbare cu prietenii sa-ti zboare gandul de la mancare.
Mananca cate putin si bine sa te saturi, iar cand iti vine din nou sa mananci bea multe lichide.

| mmirree a răspuns:

Sa consumi lichide foarte multe, sa iti iei gandul de la mancare adica sa te gandesti ca mancarea nu te ajuta cu nimic si ca este scarboasa. daca ti se face foame chinuie-te sa nu mai mananci!

| Anonimus654 a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie.Eram gras si toti radeau de mine, iar eu incercam sa slabesc, dar nu reuseam.Pai imagineaza-ti ca mancarea e otravita sau ca are chestii scarboase.

| Roxii_Roxana_1995 a răspuns:

Si eu am anumite zile in care mananc fara oprire...incearca sa iti gasesti ceva de facut care te distrage de la mancare... ceva ce iti place sa faci

Alte răspunsuri