| delia27 a întrebat:

Vreau sa slabesc in scurt timp daca stiti vreo dieta scrieti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Da, un prieten a tinut-o. Si da, aia e mult mai ok decat balerina. Dar ca fapt divers, tot s-a ingrasat la loc dupa, acum o tine a 3-a oara :) Nu vreau sa te descurajez, poate la tine nu o sa se intample, eu am spus doar ce am observat.

http://www.sfatulmedicului.ro/Diete-de-slabit/dieta-dukan_7710

"Aceasta dieta garanteaza o pierdere rapida in greutate, aproximativ 6 kg pe luna"

Observi? 6 kg / luna = slabit rapid, ca sa-ti dai seama cat de extrema era dieta balerina si de ce trebuie sa te feresti de ea.

Dar dukan poti incerca.

17 răspunsuri:
| tenshi261 a răspuns:

Uite ai putea sa tii "dieta" pe care am inventat-o eu si sa stii ca am dat jos 14 kg intr-un an dar depinde de organismul tau, poti sa dai mai mult sau mai putin:
dimineata: un cartof mediu fiert intr-un ibric si mancat dupa ce se raceste, si o cana de ceai verde
la pranz: o para, un mar(aici ai putea sa te uiti pe net daca vrei tu un anumit fruct si sa vezi cate calorii are-maxim 70 sa aiba si sa mananci doar unul ), si o cana de lapte(cam 200 ml) cu 0, 1 % grasimi
-inainte de 5 cam pe la 4:30 : o rosie si jum de conserva de ton in ulei vegetal
Sigur o sa te ajute pentru ca pe mine m-a ajutat foarte mult
P.S.: NEAPARAT macar o ora sa faci pe zi miscare(eu fac 3-4 ore de bicicleta poate de asta a fost eficient)
Multa bafta funda?
A am uitat sa-ti mai zic ceva: dupa ora 5 seara sa nu mai mananci ABSOLUT DELOC!

| Cosmin86 a răspuns (pentru tenshi261):

"dupa ora 5 seara sa nu mai mananci ABSOLUT DELOC", unul din cele mai stupide sfaturi posibile, nu reusesti decat sa-ti fortezi stomacul.

E ok sa-ti faci singur dieta, dar sa-ti asiguri tot ce ai nevoie, ce ai facut tu e o prostie, probabil ai un deficit de vitamine si minerale destul de accentuat.

Ulcer placut mai tarziu

| Cosmin86 a răspuns:

Cel mai eficient mod de a slabi :

- 4-5 mese mici pe zi, in care iti asiguri tot ce ai nevoie, sa mentii nr de kcal la 1500
- cardio de 4 ori / saptamana, 1 ora, alergat, bicicleta, inot, si mai des daca poti

| tenshi261 a răspuns (pentru Cosmin86):

Depinde..organismul baietilor e diferit fata de al fetelor; cunosc baieti care mananca noaptea tarziu cate o paine cu nu stiu ce salam etc si sunt slabi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru tenshi261):

Nu, metabolismul e diferit de la om la om. Daca ai metabolism rapid ( indiferent daca esti baiat sau fata ), poti manca si shaorma noaptea si ramai slab. Daca ai metabolism lent, te ingrasi si de la o felie de paine dimeata ( chiar daca esti baiat ).

Faza e ca daca nu mai mananci dupa ora X iti fortezi stomacul, am foste colege care au facut gastrita cu asemenea idei.

Cel mai eficient mod, te documentezi despre slabi, despre nutritie, si iti faci un plan alimentar ( nu o dieta ).

www.getfit.ro/alimentatie -> ai acolo tot ce-ti trebuie, ca sa slabesti sanatos.

| delia27 explică (pentru Cosmin86):

Cine a incercat dieta balerina, daca da ati slabit un kg pe zi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru delia27):

Daca cineva mi-ar da o dieta sa slabesc 1 kg pe zi, as fugi cu toata viteza in directia opusa.

De ce?

1. te ingrasi la loc, e ceva INEVITABIL, peste 90 % din oamenii care slabesc rapid patesc asta
2. arati ca naiba, piele care atarna si altele ( alt efect al slabitului rapid, am vazut pe o fosta colega )
3. e extrem de nesanatos

In general dieta X sau Y de pe net sunt stupide. Daca vrei sa slabesti sanatos si sa te mentii, ti-am zis deja ce sa faci.

Mai multe informatii pe un site de specialitate ( de genul www.getfit.ro/alimentatie ).

| delia27 explică (pentru Cosmin86):

Cosmin dar multi au incercat aceasta dieta si a functionat si nu s-au mai ingrasat la loc

| Cosmin86 a răspuns (pentru delia27):

Daca era asa simplu sa urmezi dieta X si sa slabesti, sa arati bine si sa fi sanatos, nu mai existau atatea articole despre nutritie, jurnale de alimentatie si antrenament, programe speciale, etc. Toata lumea ar fi urmat dieta X si gata, toti am fi aratat bine.

Legat de oamenii aia, mai tarziu o sa faca ulcer sau alte boli. Am deja 2 foste colege care au gastrita de la diete si chestii de genul nu mai manca dupa ora 18.

Uite aici mai explicat :
http://www.slabute.ro/....../pareri-2/

"Nu te lasa pacalita de rezultatele spectaculoase pe care le promite acest regim de infometare, odata cu pierderea in kilograme vei pierde si o mare parte din sanatatea ta."

Mai vezi si aici :
http://www.petocuri.ro/lifestyle/articol/obsesia-dietelor-imposibile.html

citez : "Pai da, tine-o asa o luna si cu siguranta vei arata ca o balerina ce sufera de gastrita.", cat de adevarat, stiu din experienta :))

| delia27 explică (pentru Cosmin86):

Pai eu vreau sa o tin 5 zile dar ma tem sa nu ma ingras la loc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru delia27):

Mentine consumul zilnic de calorii undeva la 2000 kcal si nu o sa te ingrasi la loc.

Dar sincer, in 5 zile 5 kg e cam imposibil, daca vrei asa mult sa risti, ok, incearca, dar sa te gandesti si cum o sa-ti tratezi pielea ( vergeturi sau ce o sa mai apara ).

Dar gandeste-te putin logic :

- 1 kg are aproape 8000 kcal
- corpul arde intr-o zi cam 2000-2500 kcal daca esti sedentar, sau mai mult daca faci sport, dar maxim 3000-3500 daca faci sport intens si ai metabolism rapid

Asa ca nici daca nu mananci nimic nu dai jos 1 kg intr-o zi. Acum depinde de metabolismul tau. Nu imi dau seama exact cum te face sa slabesti atat de mult, fara sport, dar ti-am zis, poti incerca si ne spui dupa 5 zile ce ai rezolvat.

| delia27 explică (pentru Cosmin86):

Pai eu fac sport alerg, fac abdomene si vreau in cinci zile macar 3 kg

| Cosmin86 a răspuns (pentru delia27):

De ce e asa urgent?

p.s. : slabit sanatos = 2 sau 3 kg / luna happy

| delia27 explică (pentru Cosmin86):

A slabit cineva cu dieta dukan?

| tenshi261 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da pot spune ca ai dreptate si asa; dar de ex cu "dieta mea" sa zicem(ca eu am inventat-o) chiar am slabit si daca am pus ceva a fost maxim 1 kg. Imagineaza-ti tu ca acu 1 an am avut 64 de kg(maximul din viata mea laughing) iar acum am 47 kghee hee am slabit mult poate si din cauza ca fac pe bicicleta medicinala cate 2 ore pe ziwinking
P.S.: Sunt fata si fac 18 in octombrie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru tenshi261):

"ca eu am inventat-o", pai o dieta trebuie personalizata, asa se procedeaza, ca doar tu iti cunosti corpul cel mai bine. Te documentezi despre alimente, etc. si iti faci propria dieta ( mie imi place sa-i zic plan alimentar, nu imi place cuvantul dieta ).

Si eu cu propria dieta am scazut de la 102 la 88, mai scad putin si apoi o sa iau iar in greutate (masa musculara, fac bodybuilding ) tongue

Multi inainte happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru delia27):

Well? ce ai ales pana la urma si cum merge treaba?

| Cosmin86 a răspuns (pentru delia27):

Da, un prieten a tinut-o. Si da, aia e mult mai ok decat balerina. Dar ca fapt divers, tot s-a ingrasat la loc dupa, acum o tine a 3-a oara :) Nu vreau sa te descurajez, poate la tine nu o sa se intample, eu am spus doar ce am observat.

http://www.sfatulmedicului.ro/Diete-de-slabit/dieta-dukan_7710

"Aceasta dieta garanteaza o pierdere rapida in greutate, aproximativ 6 kg pe luna"

Observi? 6 kg / luna = slabit rapid, ca sa-ti dai seama cat de extrema era dieta balerina si de ce trebuie sa te feresti de ea.

Dar dukan poti incerca.