| Neverrrrrr a întrebat:

Vreau sa știu mai multe despre operația de deviație de sept,care este procedura completa,daca voi fi intubat,după anestezia generala,când începe sa,,te taie", simți vreo durere?, cum a fost la voi? Sincer.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La București se face sub anestezie totală, este microchirurgie, se fac calmante, antibiotic după intervenție, detamponarea se face după 24 ore, etc.
Eu acum aproape un an de zile am făcut și a fost ok dar am avut mai multe de făcut pe tot traiectul nasului.
Pa, pa.

| express11 a răspuns:

Anestezie locala, daltita, ciocanel, clantane dintii, si gata nu simti nimic.

| Neverrrrrr explică (pentru express11):

Ai făcut tu operația si nu ai simțit nimic? Câteva cuvinte nu ma ajuta, stiu ca acel os trebuie scurtat, îmi trebuie procedura completa sa o stiu, vad ca trebuie sa postez iar întrebarea.

| express11 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Da,de deviatie de sept, nu plastica, rinoplastie, simpla, de deviatie de sept.iti ciopleste cu dalta si ciocanelul osul, sau zgarciul, si scoate ca niste solzi.nu am simtit nimic cu anestezie locala.si iti baga niste tampoane pe nari.si fata aia de sus spune de microchirurgie.ma face sa rad.pe creier ce naiba mai este?