| elena1122 a întrebat:

Vreau si eu sa slabesc stiti o cura de slabit eficienta fara pastile ajutati-ma funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mic dejun
- o cana cu lapte si fulgi de cereale (nu musli) sau
- doua felii de paine prajita cu unt;
- apa plata sau ceai.

Gustarea de dimineata
- o banana sau
- o cescuta de orez cu lapte sau
- un sandvis cu branza si unt.

Pranzul
- o jumatate de conserva de ton, un cartof fiert, pasat, cu lapte sau
- 100 gr. macrou sau cod fiert, un cartof si o lingurita de maioneza sau
- doi cartofi copti, cu branza de vaci.

Gustarea de dupa-amiaza
- un iaurt mic (nu cu fructe) sau
- doua felii de paine prajita, cu o lingurita de dulceata;
- o cescuta de orez cu lapte.

Cina (nu dupa ora 19:00)
- peste (macrou, cod) fiert sau la gratar, doi cartofi fierti sau
- un piept de pui la gratar, doi morcovi fierti sau 100 gr. mazare.

Gustarea de seara
- o cescuta de orez cu lapte sau
- spuma de fructe dintr-o banana, visine, capsuni sau
- o cana cu lapte.

Cateva ponturi care vor echivala cu cate 1 kilogram in minus pe saptamana:
- goleste frigiderul de tot ceea ce te-ar putea tenta;
- nu spune ca tii regim decat persoanelor care stii ca te-ar putea sprijini in incercarea ta;
- inainte de a merge la cumparaturi fa o lista cu cele necesare, altfel vei fi tentata sa cumperi tot ce intalnesti in cale;
- nu consuma in aceste 5 zile alte fructe decat cele prescrise (banana, visine, capsuni);
- incearca sa nu depasesti 75 grame unt in acest timp;
- nu sari niciodata peste micul dejun;
- bea cat mai multa apa.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci și multă mișcare fizică zilnică pentru arderea caloriilor, nu vei ține mereu regim.
Pa, pa.

| IMC90 a răspuns:

Alimente interzise : zahar (deci toate dulciurile) , grasime animala (deci carne de porc, de oaie s.a.m.d) , fainoase (paine, cornulete, etc) , fasole, orez, cartofi, mazare (cu exceptia celei verzi, in pastai) , grau , porumb, alcool , fructe (indeosebi cele dulci, cu multa fructoza, poti sa mai mananci cate un mar, dar sa fie verde)

5 mese pe zi scurte, si cand spun scurte ma refer la cateva ingitituri. Ideea este urmatoarea : organismul intra in panica cand reduci semnificativ cantitatea de alimente si calorii pe care o primea. evident, vei slabi mai repede daca nu mai mananci aproape nimic insa vor aparea o groaza de probleme de sanatate (anemie, lipsa de minerale, dureri de cap , slabiciune musculara, anxietate , etc) iar cand te vei apuca sa mananci normal te vei ingrasa de 4 ori mai repede (fiidnca organismul va extrage absolut tot din alimente). Ca un exemplu, daca flamanzesti organismul, poti slabi 8-10 kg in 3 saptamani si sa pui 6kg la loc in doar 2 laughing

Poti face in felul urmator

- Dimineata o ceasca de ceai fara zahar (lamaie poti pune fiindca este saraca in fructoza) si niste branza degresata sau iaurt degresat

- La pranz, o friptura (la gratar) din piept de pui sau antricot de vita la care adaugi garnitura spanac, fasole verde, etc

- Seara o salata si nu manca niciodata dupa ora 6. In salata nu pui ulei.

Ideal ar fi sa divizezi totul in 5 prtize, nu numai 3. De exemplu, intre mese poti manca o gustare cum ar fi o jumatate de mar verde (intre masa de pranz si cea de seara) sau o cola light (desi nu este sanatoasa)

Nu manca ou sau carne decat o singura data pe zi. Nu manca ou decat maxim de 2 ori pe saptamana, fiindca este plin de proteine (deci foarte hranitor). Salata poate fi de varza sau amestecata (nu conteaza, legumele nu ingrasa) si poti pune eventual niste ton in ea (dar sa nu fie in ulei) , mai ales daca nu ai mancat carne la pranz.