| gabor_8975 a întrebat:

Zilele astea mi-am facut gaura in ureche si mi-am pus cercel...si sa infecta
cum port scapa de infectie fara sa merg la doctor?

fundahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Sin a răspuns:

... sper ca ai folosit un ac medicinal nou...
Cu antibiotice si apa oxigenata.Altadata nu te mai gaurii singura.
Si foloseste un cercel medical o zi -doua.nu direct unul de argint/aur.

| gabor_8975 explică:

Mda...vezi ca subt baiat:-l
si am facut totul steril

| maryus1908 a răspuns:

Nu ai cum sa tratezi infectia ceea se trece de la sine cam in 2 saptamani iti trece

| ღImolaღ a răspuns:

Betadina+apa oxigenatawinking in 2 zile nu mai ai nimic:*:*:*

| Anna_2094 a răspuns:

Tu ce cercel ti'ai pus? Din aur sau de argint? Cred ca s-a infectat pentru ca ti'ai pus cercel de argint sau ai umblat cu mainile murdare la ureche, eu'ti recomand alifiile, sunt foarte bune, sau spirt.Dezinfecteaza spirtul si este mai bine decat orice.:]
C'un betisor de ureche, bagi in spirt si pui in locul infectat. O sa te usture un pic, dar rezisti si tu daca vrei sa scapi de infectie.

| Äncutzä_Äncutzä_1999_G15i a răspuns (pentru Anna_2094):

Și eu am infecție dar nu știu cum sa scap.

| GyBy a răspuns:

Eu mi-am facut gaura cu un ac gros de cusut in mai multe locuri. Unele s-au infectat si am dezinfectat locul si m-am uns cu alifie de calbenele si propolis, care are rol dezinfectant dar in special cicatrizant. Pune alifia acolo si misca usor cercelul sa poata intra alifia inauntru.