| DarkShina5566 a întrebat:

Zilnic am pofta de dulce (dulciuri) si nu-mi-o pot potoli pana ce nu mananc dulciuri. Ce sa fac ca sa nu mai mananc atat de multe dulciuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bulinutzalover a răspuns:

Pai daca nu ai probleme cu greutatea...nu e asa de rau sa mananci dulciuri. Daca ai, incearca sa mananci ceva cu putine calorii si cu putin zahar gen miere, ciocolata neagra, nuci, seminte, floricele de porumb, migdale. Prepara-ti un shake din miere si banane pisate, e foarte gustos si hranitor si iti va trece pofta de dulciuri. Poti manca batoane de cereale fitness... Ideea e ca atunci cand iti e foame, gaseste repede ceva de facut sa iti distraga atentia. Joaca te un joc, suna un prieten, porneste televizorul, uita te la un film. Dar nu manca la televizor sau calculator caci nu iti vei da seama cat mananci. Si altceva ce ti ar putea fi de ajutor e sa incerci sa te abti vreo 3-4 zile de tot de la dulciuri. Secretul e ca dupa aceste zile de post negru pentru dulce, oraganismul tau nu va mai simti nevoia de zahar si tot ce mancai pana acum ti se va parea prea dulce. Mult succes!

| bulinutzalover a răspuns (pentru bulinutzalover):

Shake din lapte si banane nu mierelaughingam gresit

7 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Înlocuiește dulciurile cu fructe.
De câte ori vrei să mănânci ceva dulce, mănâncă un fruct.
Sănătate!

| IMC90 a răspuns:

Apuca-te de baut laughing vorbesc serios. e demonstrat stiintific faptul ca betivii (sau cei care consuma alcool zilnic) manifesta un interes foarte scazut pentru dulce happy

| hummer24 a răspuns:

Habar nu am... inlocuieste dulciurile cu niste fructewinking zic eu

| ღdeeღ a răspuns:

Poti sa mananci, de exemplu, in loc de o ciocolata, un mar. E sanatos, plin de vitamine si te si ajuta sa-ti pastrezi silueta! In principiu incerca sa schimbi dulciurile cu fructele, si daca esti undeva si ti se face pofta de ceva dulce, si nu poti sau nu ai timp de un fruct, pur si simplu nu te mai gandi ca ai nevoie de dulciuri. Dar totusi, nu te lasa de dulciuri! Din cand-in-cand trebuie sa man anci ceva dulce, deoarece ajuta organismulwinking

Sper ca te-am ajutat! :* funda?

| gki1980 a răspuns:

Fa un control la glanda tiroida si ia crom forte de la wallmark. nu are efecte negative asupra organismului, ci reduce pofta de dulce. se ia o pastila pe zi. efectul incepe dupa minim 2 saptamani de tratament neintrerupt.

| LavYxXx a răspuns:

Gaseste-ti si uh un hobby, ceva, ca sa nu te mai gandesti la dulciuri... sau mananca mereu fructe, poate te dezobisnuiestiwinking