| OaieBlonda a întrebat:

Zynerit nu isi mai face efectul, aveam fata foarte curata, iar acum au inceput sa imi apara cosuri random pe fata și se inmultesc. Cu ce pot inlocui zynerit? Am acnee usoara, ce imi recomandati? (nu vreau raspunsuri gen du-te la dermatolog, merci)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bacteria a capatat rezistenta la antibiotic, de-asta nu isi mai face efectul si nu o sa mai dea rezultate un produs cu eritromicina. Aplicand un antibiotic, cand nu stii sigur daca ai nevoie de el ( ai nevoie de o antibiograma ), risti sa-ti dezechilibrezi flora microbiana a pielii. Un antibacterian este mult mai benefic, sunt si antibiotice bune daca chiar ai nevoie de ele si ai facut si antibiograma ca sa nu aplici aiurea antibiotice care nu sunt eficiente pentru tine.

Daca ai probleme minore poti sa iei timp de 15 zile probiotice sau simbiotice ( Eubiotic, Flora 10 etc. ) si sa aplici pe ten o crema cu un continut ridicat de niacinamida, de doua ori pe zi, care o sa trateze cosurile dar o sa te ajute si la vindecarea petelor post-acneice.

Probioticele ajuta mult in tratarea acneei si a bolilor de piele in general.S-a facut un studiu in care s-au administrat probiotice pacientiilor cu acnee si 80% din ei au avut imbunatatiri semnificative in urma acestor suplimente. Poti continua cu probioticele si mai mult de 15 zile, sunt foarte benefice pentru organism si ajuta la prevenirea durerilor menstruale.

S-a demonstrat ca un produs cu 4% niacinamida ( forma a vitaminei B3 dar mult mai tolerata de piele fata de nicotinamida ) are efecte similare cu un produs ce contine 1% clindamicina ( antibiotic utilizat in tratarea acneei ). In 3-4 zile cosurile sunt vindecate.
sursa : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7657446

"Proprietăţile cosmetice ale niacinamidei

atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum"
sursa : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html
sursa : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7657446

Produse :

https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary

Daca nu vrei sa iti comanzi produsele de pe net poti sa-ti iei crema asta de la Farmec care contine o cantitate mare de niacinamida, o gasesti in farmacii si costa 37 lei.
https://www.farmec.ro/produse/ten/emulsie-hidratanta-matifianta-431.html

Tenul trebuie curatat de doua ori pe zi, eu prefer gelurile Balea Med si Bioderma Sensibio - ambele curata bland dar eficient, nu usuca, nu contin iritanti, se pot utiliza si in zona ochilor si te tin destul de mult timp. Gelul Balea ma tine 6 luni, costa 9-10 lei si il gasesti in magazinele DM.
https://www.dm.de/balea-med-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10051230

Incearca sa ai o alimentatie echilibrata, nu manca prostii, incearca sa eviti consumul de lactate ( mai ales lapte ) pentru ca favorizeaza agravarea acneei ( calciu poti sa-ti iei si din seminte de susan, chia etc ), nu iti atinge tenul cu mainile murdare, schimba cat mai des fata de perna, foloseste doar tu prosopul de fata si de preferat ar fi sa folosesti prosoape de hartie sau sa schimbi prosopul cat mai des, evita ca parul dat cu fixativ sa-ti atinga fata, nu lasa samponul sa te atinga pe fata pentru ca unele sampoane contin ingrediente care favorizeaza aparitia acneei, nu tine telefonul lipit de fata cand vorbesti la el, foloseste casti pentru alergat pentru ca nu-ti ating fata, dezinfecteaza castile si telefonul zilnic si daca ti-ai trecut mainile murdare prin par evita sa il lasi sa iti atinga fata ( tine-l prins cand poti ).

2 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Încearcă Acnee Control gel daca ai doar o acnee ușoară.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. afla cauza prin analize 2. fa o cura de dezintoxicare cu argila. Bafta deasa si mult succes