| sopranaCadaverica a întrebat:

Am facut un tort cu crema de unt si vad ca e foarte dur, e cam tare. N am mai insiropat blaturile, fiindca sunt foarte subtiri, din bezea si putina faina. Daca il scot cu ceva timp inainte din frigider si il las la temperatura camerei pana la servire, se va mai inmuia putin? Cu cat timp sa il scot dinainte?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Untul se intareste in frigider (la frig) si se inmoaie la "temperatura camerei" (peste 20-22 grade C ). La fel se comporta si untura de porc.
Daca o prajitura tii la frigider, atunci se raceste. Cand o scoti la temperatura camerei, atunci se condenseaza pe el apa din aer, inmuind-o putin. Depinde de umezeala din aerul camerei. La nevoie se poate repeta racitul in frigider (2-3 ore), dupa care sa fie scos la temperatura camerei.

| sopranaCadaverica explică (pentru Bula):

Multumesc! Ce pot face in cazul in care blatul e ca piatra? La tort...are gust delicios, dar... Abia se taie sad

| Bula a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Blatul trebuie siropat inainte de montarea tortului, dar tinand cont si de lichidul din crema.
Daca tortul e deja montat, atunci nu prea mai ai ce-i face.