| Mihaila_Roxana_1999 a întrebat:

Am gasit mergand prin casa, pe mobila, chiar si in dulap niste insecte foarte mici gen paduchii de gaina.Am facut curatenie zilnic si nu mor...cred ca sunt si pe mine, am impresia ca ma mananca in cap tot timpul.Am rugat pe cineva sa se uite in capul meu, nu am absolut nimic, nici oua, nimic.Nu am animale de casa, nimic... ce oare sunt chestiile astea? Ajutati-ma, va rog! sad

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Doamne ferește, poate ai de-a face cu ploșnițe, ori păduchi de lemn. Dacă e așa, ar trebui să apelezi la o firmă de "Servicii deratizare si dezinsectie", cu experiență.
Tu ai introdus o piesă de mobilier veche (primită de la altcineva) în casă?

| anonimg a răspuns:

Insectele nu mor dacă le faci dus cu soluție de parchet sau de gresie.
Tu trebuie să mergi la un magazin de chimicale/ierbicide si sa cumperi de acolo solutie lichidă pentru gândaci (chiar dacă insectele pe care le-ai văzut nu sunt gândaci) si să pulverizezi locurile pe unde le-ai văzut.
Pentru pulverizare poti sa folosești un bidon din acela în care se pune soluția de spălat geamuri.

| clau44 a răspuns:

Sa te speli pe cap cu petrol, iar prin camera (de preferat in tot apartamentul) sa stropesti cu o solutie pentru gandacii de colorado (cartofi), este undeva la 10 lei o fiola. Se gasesc la farmaciile veterinare.
Trebuie inchise toate geamurile si sa nu stea nimeni in casa timp de 3 ore, dupa aceea se deschid toate geamurile timp de cateva ore bune, pana dispare mirosul.
Poti intreba si la farmacia veterinara, poate mai are si alt gen de solutie, dar aceasta ee care ti-am vorbit omoara absolut orice gandac, etc.