Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am o piscina si trebuie sa schimb apa din saptamana in saptamana deoarece se inverzeste.
stiti cum as putea sa o fac sa nu se mai inverzeasca?

23 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Clorineaz-o.

| Dreamer a răspuns:

Filtru bineinteles....sau solutia ieftina clor + putin iod.

| kiri11 a răspuns:

Desi pare ciudat am auzit de la o persoana care se ocupa de astfel de lucruri ca apa se mentine curata datorita clorului care este in aceasta. Nu stiu ce cantitati de clor sau cum ar trebui sa faci asta deoarece in cantitati prea mari poate dauna happy

| WarriorCat a răspuns:

Un filtru.

| DanielaFD a răspuns:

Cu un filtru, dar. cel mai bine e să o schimbi fiindcă e normal ca apa să se murdăreasca. Nu ai altă soluţie. happy Şi cu filtru tot trebuie să schimbi apa, oricum sau orice ai face, apa tot se înverzeşte. Baftă! :3

| ancaelena24 a răspuns:

Pune-i filtru, schimb-o ocazional si pune-i putn clor.

| ancaelena24 a răspuns:

Pune-i filtru, schimb-o ocazional si pune-i putn clor.

| Minnie_Kitty_1999 a răspuns:

Pune-i un filtru...

| DeliaDelyDede a răspuns:

Pune-ti un filtru, poate te va ajuta si apa trebuie sa fie cu clor, acolo nu traiesc algele. cand ploua, acoper-o cu un ceolofan ceva sa nu intre apa de ploaie. Funda big grin?

| ComanAndreeaIulia a răspuns:

Ai incercat filtru si o bucatica de clor?
La mine sta curata muult timp.

| AlexandraBiancaChitimia a răspuns:

Cel mai bine ar fi daca i-ai bune filtru dar tot trebuie schimbat dar mai rar. Succes!

| Pavel_Razvan_1976 a răspuns:

Problema ta o reprezinta dezvoltarea algelor verzi.
Aici gasesti un ghid complet care trateaza aceasta problema:
http://www.constructii-piscine.ro/......-problema/

| Anonimus1507 a răspuns:

Filtru laughing si chiar si cu el tot mai trebuie sa o schimbi din cand in cand, dar mai rar in orice caz.

| maka30rockkuky a răspuns:

Hi!
Filtru dar totusi tot o sa schimbi apa.

| Gabriel9880 a răspuns:

Apa la o piscina trebuie filtrata, pune-i un filtru si ai sa vezi ca apa nu se mai inverzeste! Dar daca ai piscina dintr-aia de 5pe5( din plastic) adica micuta nu-i pune ca nu merge! Te sfatuiesc totusi sa-i pui un filtru si sa ingrijesti filtrul de 2-3 ori pe saptamana! Sper ca te-am ajutat cu acest sfat! succes!

| Killerman230456 a răspuns:

Daca nai bani de filtru atunci ar trebui sa-ti acoperi piscina de fie care data cand esti asa va trebui sa mai prelungesti pentru o saptamana sau pune pastile cu clor

| Arkham a răspuns:

Pune clor special pentru apa si solutie de alge.

| Brighet a răspuns:

Sunt in magazine niste coloranti pentru apa care o si improspateaza.

| InvalidName007 a răspuns:

Pui filtru, auzi. Filtrul il pui undeva unde e spatiul mai mare. Doar nu ai un acvariu drept cutiuta de apa.
Apa pisicii nu se schimba odata la saptamana.
E ca la om. daca bei apa azi, maine se face naspa si calda si are un gust urat..deci nu o mai bei
Am 2 pisici, deci stiu.
Apa se schimba zilnic, hai. odata la 2 zile maxim
Si verzeala aia se face pentru ca nu e prea curata apa. Propun ca odata la 2 zile cand schimbi apa, sa speli bine cu un burete, toata suprafata cutiutei in care ii pui apa. O sa vezi ca functioneaza

| Danï12388 a răspuns:

Filtrul...dar mai e o varianta usoara si mai ieftina, foloseste pastile de cloramina, pune doua pe zi si apa va sta curata.

| ssmagicvectior a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa adaugi o doza normala hlorca

| ailyn22 a răspuns:

Poti sa pui un nailon pest piscina

| Crissy_Crina_1983 a răspuns:

Problema e ca nu are clor si algicid care e contra algelor. O piscina ( ca sa functioneze ca o piscina), trebuie sa aiba o pompa de recirculare si un filtru. Si trebuie sa ii dati clor granule care omoara instant toate microorganismle din apa. \daca doriti eu va pot ajuta cu mai multe detalii, deoarece eu fac piscine si am si magazin fizic cit si online. Adresa mea de email este office@poolstore.ro