| giorgioaaa a întrebat:

Am si eu o problema la care caut rezolvare de multa vreme si m-am gandit ca as puta gasi aici ajutor.Sunt baiat, am 1.80 inaltime, 58kg.Problema e ca stau hainele pe mine ca pe gard si arat ca un schelet.As vrea sa imi recomandati o dieta sau un program de mancat zilnic gen : (dimineata ------, pranz -------, seara ----- si intre mese ce sa mananc. Daca ati putea sa imi spuneti si cate kg as putea sa ma ingras si in ce interval de timp pe baza programului recomandat de d-voastra m-ar ajuta enorm.Precizez ca fac exercitii fizice zilnice (flotari, abdomene, gantere, etc.) Multumesc pentru ajutor si o zi buna!

Răspuns Câştigător
| marianvranceanul1 a răspuns:

Trebuie sa consumi alimente cu multe calorii, mananca lactate integrale, paine integrala, carne nedegresata.Cu un regim adecvat ar trebui sa te ingrasi 4 kg intr-o luna. Uite mai multe informatii aici :http://www.csid.ro/calory-calculator/

| giorgioaaa explică (pentru marianvranceanul1):

Mersi mult pentru site, e geniala treaba cu meniu si ma ajuta enorm sa imi aleg alimentele in fiecare zi dar am o problema.Cum sa aflu gramajul de ex: al marului, oului, painii. ma poti ajuta in acest sens? nu am cantar din ala de piata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru giorgioaaa):

Pai ori iti iei un cantar digital mic de bucatarie ( e destul de ieftni ) ori pur si simplu mananci mult si nu te mai uiti la gramaj

| marianvranceanul1 a răspuns (pentru giorgioaaa):

Pai un ou are 50-55g,un mar mediu are 150-200g,o felie de paine are cam 15-20g.Nu stiu exact aceste gramaje, sunt aproximative.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa ai 70 de kilograme.
In primul si-n primul rand, ai grija sa incepi ziua cu-n mic dejun hranitor si mai ales in fiecare dimineata.Cateva idei:
-paine integrala, graham sau paine alba prajita, cu putina margarina vegetala;
-cereale cu lapte proaspat sau suc de portocale;
-fructe si iaurt degresat.
De asemenea, trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe proteine(peste, carne, oua, lapte, branza, fasole, mazare, conopida, brocolli);
Apoi ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale) si o multime de fructe si legume proaspete.
Nu in ultimul rand, nu uita de SPORT. Daca vrei sa ai mai multa energie, pe langa faptul ca energia pe care o iei din alimentatia zilnica, trebuie sa fii si activ!
Te pup!