| zahy a întrebat:

Am tot citit la retete si am vazut de multe ori ca scrie la pilaf ca trebuie sapalat bine orezul. De ce trebuie spalat bine? Daca e vorba de microbi mor la fierbere ba chiar la 80grade din cate stiu eu.

Răspuns Câştigător
| akaleesh20 a răspuns:

Este "o faina" care se macina de pe partea exterioara a orezului...nimic de microbi. toti microbii raman in fabrica. in procesaele lor... funda?

17 răspunsuri:
| SentimentalConsil a răspuns:

Exista un proces tehnologic numit decorticare, de la acel proces ramane un fel de taratze-pudra care trebuie indepartat, in p[lus ca mai are si alte impuritati

| zahy explică (pentru SentimentalConsil):

Mersi pentru informatie

| MauiNight a răspuns:

Cand speli orezul vezi un praf alb, ala este amidon.

| zahy explică (pentru MauiNight):

Da si am spalat 30 min in continu si tot esia alb laughing nu cred ca poti spala pana nu mai iese laughing) si orezu care-l folosesc este de calitate.

| MauiNight a răspuns (pentru zahy):

Nu il speli continuu, ci il lasi in apa pentru cel putin 30 de minute; 100% nu se va duce oricum.

| zahy explică (pentru MauiNight):

Si daca te pricepi la amidon din cate stiu eu nu face rau corpului uman doar atunci cand intra in contact cu uleiul incins este usor cancerigen sa zic asa. adica in timp esti predispus la cancer ( cartofi prajiti sunt cancerigeni din cauza amidonului ) asa e din ceea ce stiu eu poate gresesc

| zahy explică (pentru MauiNight):

Eu frecam orezul laughing nu-l tineam in apa mereu puneam apa si-l mestecam cu mana laughing aruncam apa si iar puneam big grin ori cum pana astazi nu am spalat orezul si chiar a esit mai bun big grin

| MauiNight a răspuns (pentru zahy):

Stiu ca ingrasa, atat. Dar nu ai de ce sa iti faci griji, atata timp cat il speli, nu-i nimic. Chinezii mananca zilnic si n-au nimic.

| zahy explică (pentru MauiNight):

Da nu-mi este frica mananc si pamant desi esti predispus la moarte din cauza ca se afla niste microbi nu le stiu numele am un lapsus. Mananc orice fara frica ca pot pati ceva o viata am si multumesc parintilor ca m-a lasat sa cresc cum vreau eu, am un sistem imunitar foarte puternic din cauza copilariei ( adica parinti nu m-au batut cand stateam mai dezbracat afara si multe altele). Asa ca nu am frica de nimica cand e sa iei un virus il iei si asta e, nu te poti feri decat sa-ti faci cearcane cu astfel de ganduri negative.

| MauiNight a răspuns (pentru zahy):

Adica ai anticorpi; bravo tie happy Esti imun la multi microbi dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa fii putin precaut cel putin cu alimentatia, tot om esti pana la urma.

| zahy explică (pentru MauiNight):

Sti proverbul. de ceea ce-iti este frica de aia nu scapi. E bine mereu sa gandesti pozitiv si nu negativ. Daca ai suspiciuni e prima cauza a boli. De multe ori poti scapa de boli cezand ca nu ai nimica crede-ma nu vorbesc prosti, adica sa nu crezi ca ai ceva grav sa nu ai dubi de corpu tau sa nu ai suspiciuni, Eu cand sunt in Romania donez sange si doctori au zis ca am un sange extraordinar la analizele esite la trombocite, si crede-ma ca beau numai coca-cola apa la mine nu exista si totusi sunt sanatos tun am facut acum 2 ani analize complete pentru cursurile IMO si nu e de joaca la astfel de analize. Fumez de la 6 ani asta este marele defect si totusi doctorul nu a zis nimica eu i-am zis daca se vede ca fumez si a zis ca da si am zis sunt varza plamani, a zis " stai linistit nu este nici o problema" Eu cred ca toate astea sunt cauzate gandiri pozitive. cand eram mic jucam la scoala fotbal in picioarele goale pe zapada in pantaloni scurti din aceasta cauza nu racesc. bine sa vad mai incolo cand mai inbatranesc dar sunt foarte multumit pana in prezent. si crede-ma ca daca imi dai niste microbi fara sa stiu nu sunt afectat. Cand eram mic nu am luat nici o boala de la fratele meu mai mare cu 2 ani adica varsat de vant, pojar pojarel a avut toate bolile copilariei si dormeam cu el in pat doctori sau mirat cum de nu ma inbolnavesc mama find asistenta in spital stateam ceva vreme pe acolo. deja povestesc viata mea laughing asa ca pun puct aicia ca deja este exagerat.

| MauiNight a răspuns (pentru zahy):

Esti foarte optimist, ai vazut ca esti rezistent si asta denota incredere in sine.

| zahy explică (pentru MauiNight):

Si o dai in Paranoia laughing))))

| akaleesh20 a răspuns:

Nu este vorba de microbi ci de faptul ca pe orez este un praf ca un fel de faina(dar nu tine de microbi) ce face sa fie foarte legat "pilaful". Se spala pentru ca pilaful sa nu iasa precum un tort...adica tarehappy spor la gatithappy

| zahy explică (pentru akaleesh20):

Da mersi si ce zici de praf... am avut ocazia sa vad o moara de orez iar in acea hala enorm de mare unde era o moara ( o masinarie ) face la praf de nu vedea la 30 cm in fata bine acea moara scotea mai multe chesti din orez niste coji care am inteles ca sunt vandute pentru a face perne si alte chesti care la fel sunt vandute pentru mancare la animale iar produsu finit este orezu. Foarte mult praf dar dupa ce iese din moara stiu ca se duce in fabrica si se spala si se trateaza.

| zahy explică (pentru akaleesh20):

Sunt destul de multumit de raspuns. Mereu din partea mea Funda si vot ( la intrebarile mele vot cele ce au unpic de adevar ).

| akaleesh20 a răspuns (pentru zahy):

Multumesc!

| akaleesh20 a răspuns (pentru zahy):

Este "o faina" care se macina de pe partea exterioara a orezului...nimic de microbi. toti microbii raman in fabrica. in procesaele lor... funda?