| Andrei108 a întrebat:

Buna, am centrala pe gaz, întrebarea mea este daca dau drumul la mai multe calorifere se consuma mai mult gaz?
Eu ma gandesc ca și daca ar merge un calorifer sau 6 calorifere cam tot atat gaz se consuma pentru ca centrala încălzește apa constant nu, adică ii setată la 65 de grade daca scade pornește iar, deci indiferent de câte calorifere ar funcționa tot atât gaz se consuma sau mă insel? happy

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se consuma mai mult, normal. Dar iti convine sa ai camere reci si doar una calda unde stai?

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca te inseli, ca una este sa incalzesti 2 calorifere si alta este sa incalzesti apa care intra in 6 calorifere, consumul de gaz metan este mult mai mare, proportional cu cate calorifere ai de incalzit, cata apa folosesti la baie, samd.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti singur sa te convingi, incalzid 1 saptamana, numai 2 calorifere si o alta saptamana toate cele 6 calorifere (sau cate ai), sa vezi cat consumi.
Trebuie sa notezi consumul de gaz luni dimineata si dupa 7 zile tot luni dimineata il notezi din nou, dar pornesti si restul de calorifere. Dupa urmatoare sapataman, tot luni dimineata notezi consumul d ega si vezi ce diferenta este fata de prima saptamana consumata.

Cand ai gaz metan si centrala personala si vrei sa consumi economic, nu mai faci baie la cada, ca acolo sunt 200 litri de apa calda consumata, faci un dus rapid de 3-4 minute si se consuma un sfert din apa calda care o consumi sa umpli o cada.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te cam inseli. Dacă închizi niste calorifere centrala trebuie sa încălzească mai puțin apa.

| doctorandus a răspuns:

Raspunsul corect: tu nu ai dat suficiente date pentru a formula un raspuns corect. Asa ca: depinde de ce faci, sunt unele variabile pe care nu le-ai mentionat si trebuie luate-n calcul.

| relian a răspuns:

Mai multe calorifere inseamna ce anume, asa dupa mintea ta? Inseamna mai multa apa de incalzit, mai multa apa care se raceste.Astea au nevoie de energie sa fie iar incalzite, asa ca centrala porneste.
Grele de tot asa-i laughing Deci dupa tine ca ai o masina autotursim cu motor mic, sau unu motor mare, consuma la fel laughing e bun, unde n-ar fi fost asa.
Ori acelasi motor, trage o masina mica, si una mare, tu cam ce crezi? Tu daca tragi cu carucior gol, sau unu plin, consumi energie la fel, ce simti cand faci lucrul asta?

Sa nu consumi energie, adica gaz in cazul tau, trebuie sa izolezi cit mai bine locuinta, la interior, zidurile, tavanul, podeaua sa nu iti traga caldura din interior, asa centrala ala va porni mai rar, asta e singura chestie ce o poto face, sa nu consume mult.

| KovacsB a răspuns:

Era o problema la fizica prin clasa a7-a.De cata energie este nevoie si de cat timp pentru a ridica temperatura unei cantitati de 10 l de apa de la 40 de grade la 60, eficienta incalzitorului fiind 92%.
Daca o rezolva dragobeta da-i funda.
Dar am dubii.

| Dragobeta a răspuns:

Ce se inseala cei care spun ca te inseli!
Dar, ce spun ei e valabil doar daca tii toate usile inchise si stai intr-o singura camera. Nu circuli toata ziua inchizand-deschizand usi la bucatarie, la baie, la camera. Asa sau cu usile deschise, aerul circula. Cel cald va iesi din camera, va intra rece. Si centrala iar va porni. Centrala va forta mai mult ca sa incalzeasca toata casa. Daca e cald in toata casa centrala va porni mai rar.
Cum zice Violeta, poti sa te convingi. Vezi tu la factura.

| risteacristi a răspuns:

Transferul de caldura de la un calorifer, inspre mediul inconjurator, este mai mic decat de la sase calorifere. Deci, centrala va avea de incalzit mai multa apa recirculata de la sase calorifere decat de la unul. Consumul de gaz creste!